İZMİR HABERLERİ

“15 Temmuz'u unutturmayacağız"

DHA
13.07.2017 - 13:18Son Güncelleme :
DHA

15 Temmuz darbe girişiminin birinci yılında işçi, işveren, memur, esnaf, çiftçileri temsil eden birlik, konfederasyonlar tarafından 81 ilde düzenlenen basın toplantıyla "15 Temmuz'u asla unutmayacağız, unutturmayacağız. Gücümüz milli irade, hedef büyük Türkiye" ortak metniyle birlik beraberlik mesajı verdi. İzmir'de de yapılan toplantıda 15 Temmuz'un yıldönümü etkinliklerine katılım çağrısı yapıldı.

İzmir'de İTO Mücahit Büktaş toplantı salonunda yapılan basın toplantısına, Ege Bögesi Sanayi Odası Başkanı Ender Yorgancılar, İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, Türkiye Kamu-Sen İzmir İl  Temsilcisi Ahmet Doğruyol,  İzmir Ticarat Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu, TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Tufan Ünal, Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Argün Gündüç, İzmir Ziraat Odası Başkanı İbrahim Erdallı,Hak-İş İzmir İl Başkanı Burhanettin Barbak, Memur-Sen İzmir İl Temsilcisi  Ali Musa Bina, Türk-İş 3. Bölge Temsilcisi Süleyman Yıldırım katıldı. Ortak açıklamayı Türkiye Kamu-Sen İzmir İl Temsilcisi Ahmet Doğruyol okudu. Doğruyol, Türkiye'nin sivil toplumunu temsil eden; Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi Türkiye kanadı olan; Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK), Memur Sendikaları Konfederasyonu (MEMUR-SEN), HAK- İşçi Sendikaları Konfederasyonu (HAK-İŞ), Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB), Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu (Türkiye KAMU-SEN), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) olarak toplantıyı düzenlediklerini söyledi.

"DARBE GİRİŞİMİNİ SAVUŞTURAN MİLLETİMİZİN ÖNÜNDE SAYGIYLA EĞİLİYORUZ"

Doğruyol şunları söyledi:

“Tarihimizin en zor günlerinden biri olan 15 Temmuz'un yıldönümüne giriyoruz. İki hafta boyunca, farklı etkinliklerle, hazırladığımız afişlerle ülkemizin tamamında 15 Temmuz ruhunu canlı tutacağız. 15 Temmuz'u unutmayacağız, unutturmayacağız. 15 Temmuz'un Türkiye için bir milat olduğuna inanıyoruz. Çünkü bu alçak saldırı, darbenin ötesinde bir işgal girişimiydi. 15 Temmuz, İstiklal Harbinden bu yana ülkemizin karşılaştığı en büyük tehlikeydi. O gece Fetullahçı terör örgütü, devleti ele geçirmeye, milleti tahakküm altına almaya kalkıştı.  Darbe girişiminin asıl amacı; ülkemizi tarihimizde görülmemiş bir kaosa sürüklemek, kardeş kavgası başlatmak ve Türkiye'yi iç savaş ortamına sokmaktı. Darbe teşebbüsünün nihai amacı; Türkiye Cumhuriyetini bir daha ayağa kalkamayacak duruma düşürmekti. Allah'a şükürler olsun Milletimiz, cesareti ve feraseti ile bu belayı, bu fitneyi durdurdu. Milletimiz demokrasimize ve özgürlüğümüze kasteden bu saldırı karşısında dik durdu, canı pahasına değerlerini savundu. Bu masadaki kuruluşlarının tamamı da, ilk andan itibaren, devletimizin ve milletimizin yanında yer aldı. Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Gazi Meclisimiz, Başbakanımız, siyasi partilerimiz, milletimiz, sivil toplum kuruluşlarımız ve medyamızın kararlı duruşuyla bir destan yazdık.Haince planlanmış darbe girişimini savuşturan milletimizin önünde saygıyla eğiliyoruz."

"BİRLİK VE BERABERLİKLE TRAVMA ATLATILDI"

Türkiye'nin 15 Temmuz'da en zor demokrasi sınavın büyük başarıyla verdiğini belirten Doğruyol, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Demokrasimizin, hiçbir kaba kuvvete teslim olmayacak kadar güçlü olduğunu herkese gösterdik. Milletimiz darbeye karşı durarak şunu açık şekilde ilan etmiştir. 'Türkiye Cumhuriyeti devletini Milletin iradesi dışında hiçbir güç yönetemez.'Bu, dünyaya örnek olacak bir tavırdır.Elbette bunun için büyük bir bedel ödedik. Darbe girişimine karşı verdiğimiz bu mücadelede, 250 vatandaşımız şehit oldu. 2301 vatandaşımız gazi oldu.Şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyoruz. Gazilerimizi şükranla anıyoruz. Milletimiz onları daima minnetle ve rahmetle anacaktır.Dünyada çok az millet bu bedeli ödeyebilir.Siyasi görüşü fark etmeksizin Türkiye'nin geleceğine sahip çıkan 15 Temmuz ruhu demokrasinin sigortasıdır. Bir daha böyle bir hain girişimlerin yaşanmaması için FETÖ ile mücadelede her alanda etkin ve kararlı şekilde sürdürülmelidir. Yargı kurumları, darbecilere ve onların destekçilerine hak ettikleri en ağır cezayı vermeli, milletimizin vicdanını rahatlatmalıdır.En az 15 Temmuz kadar, darbe girişiminden sonrası da, ülkemiz açısından zorlu bir süreç oldu. Darbe girişimi sonrası toplum büyük bir travma yaşadı.FETÖ, yalan haberlerle yurt dışında ülkemiz aleyhine karalama kampanyaları yürüttü.Ekonomimiz de bu saldırıdan olumsuz etkilendi.Allah'a şükür, birlik ve beraberliğimiz sayesinde bunların hepsini de kısa sürede atlattık.Hükümetimizin bizlerle istişare içinde aldığı önlem ve yaptığı reformlarla hızla toparlandık.Daha darbe girişiminin üzerinden bir yıl geçmeden ekonomide yüzde 5'lik büyümeyi yakaladık.İstihdam rekorları kırdık. Bu yılın ilk altı ayında tam 1 milyon 200 bin insanımıza yeni istihdam sağladık. İhracatımızı rekor düzeyde arttırmaya başladık.Yabancı yatırımcıların güvenini yeniden kazandık."

"REFORM SÜRECİ BAŞLATMALIYIZ"

Türkiye'nin dünyanın en zor stres testinden başarı ile çıktığını belirten Doğruyol, “Emin olun bizim son bir yılda yaşadıklarımızı başka bir ülke yaşasaydı bir daha ayağa kalkamazdı. Ama biz dimdik ayaktayız.  Böyle bir coğrafyada, en zor koşullar altında hiç kimsenin yapamayacağını yaptık. Ama rehavete kapılmayacağız. Yapacak daha çok işimiz, büyük hedeflerimiz var. Şimdi yeni bir atılım sürecini başlatmamız gerekiyor. Ayağımızdaki prangayı çözdük, şimdi koşma zamanı. Büyümede, istihdamda, ihracatta yeni rekorlar kırmalıyız. Vatandaşlarımızın refah seviyesini daha da arttırmalı, demokratik kazanımlarımızı güçlendirerek ileriye taşımalıyız. Bütün bunlar için ortak akılla ve istişare içinde, yeni bir reform süreci başlatmalıyız" dedi.

"DOST VE MÜTTEFİK DEVLETLERDEN DESTEK BEKLİYORUZ"

Yabancı ülkelere de mesaj veren Doğruyol “ Buradan yurt dışındaki dostlarımıza sesleniyoruz. Aldığı yaraları saran milletimiz, bu büyük demokrasi sınavının birinci yılında bütün dostlarını yanında görmeyi arzulamaktadır. Dostlarımızı iftira kampanyalarına değil, gerçeklere kulak vermeye, buna göre tavır almaya davet ediyoruz. FETÖ ile mücadelede dost ve müttefik devletlerin de desteklerini bekliyoruz. Kaynağı ne olursa olsun darbe ve terör bir insanlık suçudur. Ancak birlikte çalışırsak daha iyi bir gelecek inşa edebiliriz" dedi.

15 TEMMUZ'U  UNUTTURMAYACAĞIZ

Türkiye ve millet için daha büyük bir azımla çalışacak ve ülkeyi büyük hedeflere taşıyacaklarını belirten Doğruyol “Üzerine basarak bir kez daha ifade ediyoruz: Türkiye'nin sivil toplumu olarak, 15 Temmuz'u asla unutmayacağız, unutturmayacağız. Ülkemizin geleceğini inşa ederken yaşadıklarımızdan aldığımız dersler bize ışık olacak. Biz bu ülkenin geleceğinden umutluyuz.

Gücümüz milli irade, hedefimiz büyük Türkiyeödedi.

81 İLDE OKUNDA 8 İLDE CANLI BAĞLANTI YAPILDI

Türkiye'nin 81 ilindeki gibi ortak metnin okunmasından sonra Ankara'dan Adana, Diyarbakır, Edirne, Erzurum, İstanbul, İzmir, Trabzon'a canlı bağlantılar yapıldı. İzmir bağlantısında konuşan Ahmet Doğruer, tüm Türkiye'de olduğu gibi İzmir'de 15 Temmuz gecesi milletin darbeye karşı sokaklarda olduğunu söyledi. İzmir'in Atatürk'ün ilk İktisat Kongresi'nin yaptığı kent olduğunu dikkat çeken Doğruer, yeni dönemde de kalkınmaya öncük edeceğini dile getirdi. Doğruer, hep birlikte Türkiye'yi muassır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkacaklarını söyledi. Basın toplantısına katılan temsilciler de tek tek söz alarak 15 Temmuz darbe girişimine karşı gösterilen birlik ve beraberliğin önemine dikkat çekti. İTO Başkanı Ekrem Demirtaş'da 15 Temmuz'un yıldönümünde İzmir'de çeşitli etkinlikler yapılacağını söyledi. Memur-Sen İzmir İl Temsilcisi  Ali Musa Bina Konak Meydanı'nda 15 Temmuz akşamı yapılacak etkinlikleri katılım çağrısı yaptı.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde “15 Temmuz'u unutturmayacağız" haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

12 Aralık 2017, Salı
 • İmsak
  06:28
 • Guneş
  08:12
 • Öğle
  13:16
 • İkindi
  15:44
 • Akşam
  17:59
 • Yatsı
  19:32
Sayfa Başı