15 milyon lira kameraya yatacak, 7 bin 500 kişilik ordu sigara avına çıkacak

Hürriyet Haber
02 Ocak 2011 - 00:00Son Güncelleme : 01 Ocak 2011 - 21:29

Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı (TAPDK) Mehmet Küçük, kapalı alanlarda tütün mamulü kullanımına yönelik ihlallerin tespiti için 81 ilde 7 bin 500 kişiden fazla denetim ekipleri oluşturulduğunu, Kurumun da ekipler için bu yıl Sağlık Bakanlığına 15 milyon lira kaynak aktaracağını söyledi.

Bu kaynak, denetim ekiplerinin tespit yapabilmesi için gerekli olan kamera, fotoğraf makinesi ve ölçüm cihazlarının alımı için kullanılacak.
4207 sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi  ve Kontrolü Kanunu’nun ülke çapında etkin olarak uygulanabilmesi ve yasanın  öngördüğü tedbirlerin hayata geçirilebilmesi amacıyla ilgili tüm kurum ve  kuruluşlarca işbirliği ve koordinasyon içinde yoğun çalışmalar yürütüldüğünü  belirten Mehmet Küçük, bu kapsamda, 81 ilde İl Hıfzıssıhha Meclislerinin kararlarına istinaden, Vali Yardımcılarının başkanlıklarında İl Tütün Kontrol Kurulları kurulduğunu ifade etti. Küçük, bu kurullara bağlı olarak ilgili kurum ve kuruluşlardan da 7 bin 500’den fazla personelin görevlendirildiği denetim ekiplerinin oluşturulduğunu açıkladı.
15 milyon lira kaynak
 İl Tütün Kontrol  Kurullarının desteklenmesine yönelik olarak Sağlık Bakanlığı ile işbirliği içinde  bir proje çalışması yapıldığını söyleyen Küçük, “Tütün kontrolü önlemlerinin ülke çapında denetlenmesinde İl Tütün Kontrol  Kurullarının da katkısının alınmasıyla yasa ihlallerinin etkin tespiti, önlenmesi ve proje kapsamında, 2011 için TAPDK olarak Sağlık Bakanlığı bütçesine 15 milyon lira aktarılması hedeflendi” dedi.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı