Gündem Haberleri

  15 kişinin öldüğü felaketi anlattı

  Mehmet ÇINAR- Soner KOCAER- Erol AKKIR/ANTALYA / DHA
  26.05.2010 - 16:42 | Son Güncelleme:

  ANTALYA'da 13'ü turist 15 kişinin öldüğü tur otobüsü kazasında yaralanan 26 Rus turistin hastanelerdeki tedavileri sürüyor. Korkunç kazadan mucize esere karnındaki bebeğiyle sağ kurtulan Ljubov Semkinan hayatını tehlikeyi atlatırken, eşiyle birlikte balayı tatiline gelen Anna Tregubova yaşanan felaketi “Son hatırladığım şey çığlık sesleriydi, gözümü hastanede açtım” diye anlattı.

   

   

  Antalya'da Rus turistleri taşıyan tur otobüsünün köprüden dereye uçması sonucu meydana gelen kazada yaralanan 26 turistin tedavileri, Antalya'daki 8 hastanede sürüyor. Rusya Olağanüstü Durumlar Bakanlığı'nın gönderdiği ve içerisinde 10 sağlık ekibinin bulunduğu özel uçak, dün gece Antalya Havalimanı'na geldi.


  Bu sabah Antalya'daki değişik hastanelerde tedavileri süren yaralıları ziyaret eden Rus bakanlık yetkilileri ve sağlık ekipleri, incelemelerini de sürdürüyor. Rusya Federasyonu Antalya Başkonsolosu Mircalol Husanov, ekipte yeralan doktorların hastaneleri tek tek gezerek hangi yaralıların Rusya'ya sevk edilebilir olacağına karar verileceğini ve henüz kaç kişinin ve kimlerin olacağına karar verilmediğini kaydetti. Mircalol, Rusya'ya sevk edilecek hastaların bu gece götürüleceğini söyledi. Husanov, yaralılardan Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ndeki 50 yaşındaki Maria Ashikmina'nın bilincinin kapalı olduğunu ve sağlık durumunun halen kritik düzeyini koruduğunu kaydetti. Cenazelerin durumuyla ilgili adli işlemlerin tamamlanmak üzere olduğunu vurgulayan Husanov, adli işlemlerinin kısa sürede tamamlanacak olmasına karşılık, sigorta işlemleri sürdüğü için Rusya'ya götürülmelerinin yarına kalabileceğini kaydetti.


  HAMİLE TURİSTİN DURUMU İYİ


  Yaralılardan 9'unun tedavi altında tutulduğu Özel Anadolu Hastanesi'ndeki 5 aylık hamile olan 26 yaşındaki Ljubov Semkina'nın sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi. Hastane Genel Müdürü Dr. Terkan Demir, 19 haftalık hamile olan Ljubov Semkina'nın alın yaralanması, kafa travması, kolunda ikinci derece yanık ve karın travması rahatsızlıklarının bulunduğunu ve hayati tehlikesinin olmadığını, bilincinin açık ve bebeğinin sağlık durumunun da iyi olduğunu kaydetti. Dr. Terkan Demir, burada yatan yaralılardan Tatiana Novikova (51), Sofya Lavrenchur (28), Yuriy Moskvin (33), Roman Bordynyuk (29), Tatiana Zubenko (26) ve Vadim Danilenko'nun (34) yoğun bakımdaki tedavilerinin sürdüğünü ve hayati risklerinin devam ettiğini kaydetti. Dr. Demirci, 5 yaşındaki Diana Rasuleva isimli kız çocuğunun ise Madical Park Hastanesi’nde tedavi altında tutulan annesi Elena Resuleva'nın yanına gönderildiğini ve sağlık durumunun iyi olduğunu söyledi. Dr. Demirci, Tamara Gridina (28) ve Irina Flinta (20) adlı yaralıların ise genel sağlık durumlarının iyi olduğunu ve tedavilerinin sürdüğünü açıkladı.


  BALAYI İÇİN GELMİŞLERDİ


  Kazada yaralananlar arasında bulunan ve Özel Yaşam Hastanesi'nde tedavisi süren 25 yaşındaki Anna Tregubova ve Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavisi süren 24 yaşındaki Semen Tregubov'un bir yıl önce evlendikleri, geçen hafta balayını yapmak için Antalya'ya geldikleri ortaya çıktı. Kaburga ve belinde kırık bulunan Anna Tregubova, sabahın erken yola çıktıklarını ve bir sarsıntıyla uyandığını söyledi. Çığlıklar duyduğunu ve gözlerini hastanede açtığını belirten Anna, bir yıl önce evlendiklerini ve balayı için yeni fırsat bulduklarını belirterek, “Balayımız için Antalya'yı seçmiştik ve ilk defa Türkiye'ye gelmiştik. Tatilimiz çok güzel geçiyordu ve talihsiz bir kaza yaşadık. Psikolojik olarak şu an iyi değilim ve yeniden Türkiye'yi tatil için seçer miyim bilmiyorum” dedi.


  RUS BASININDA ÖLÜ SAYISI 22


  Antalya'ya gelen çok sayıda Rus gazeteci, kazayla ilgili gelişmeleri hastanelerden takip ediyor. Yaralıların yattığı hastanelerden bilgi almaya çalışan hastanelerde bulunan Rus basın mensuplarından Rus Devlet Kanalı Muhabiri Dimitry Petrov, Rusya'daki yazılı ve görsel basında ölü sayısı konusundaki rakamların hala netleştirilemediğini ve bazı basın organlarında 17 bazı basın organlarında ise 22 olarak söylendiğini belirtti.
  Antalya'da güleryüzlü karşılanmaktan memnun olduklarını da belirten Dimitry Petrov, hem Türk yetkililer ve doktorlardan hem de Rus yetkililerden rahat bilgi alabildiklerini ve buradan aldıkları sağlıklı bilgiler ile Rus basınındaki karışıklığı önlemeye çalışacaklarını dile getirdi.


  YARALILARIN SEVKİ RİSKLİ


  Antalya Özel Yaşam Hastanesi'ne ise biri ağır 3 yaralı bulunuyor. Özel Yaşam Hastanesi Başhekimi Dr. Cengiz Denizer, 49 yayındaki Dmitriy Potopov'un dalağının alındığını ve böbreğinin tamir edildiğini, bilincinin açık olduğunu ancak yoğun bakımdaki tedavisinin sürdüğünü kaydetti. Dmitriy Potopov'a, eşi 43 yaşındaki Svetlana Potopova ve ağabeyi 56 yaşındaki Alexander Potopov'u kaybettiği söylendi. Ayrıca, kardeşinin eşi 44 yaşındaki Larisa Potopova'nın da yaralı olduğu belirtildi. Yaralı turistlerin özel uçakla Rusya'ya götürülmesini değerlendiren Başhekim Dr. Cengiz Denizer, sağlık durumu iyi olan yaralılar için problem olmayacağını ama yoğun bakımdakiler için bu durumun riskli olabileceğini söyledi.


  KALP KRİZİNİ YARALI TURİSTLER SÖYLEDİ


  Rus turistleri Antalya'ya getiren ve merkezi Moskova'da bulunan turizm şirketi Pegas'ın Türk ortağı Ramazan Akpınar, Akdeniz Üniversitesi morgundaki cenaze işlemleri sırasında, “Çok üzgünüz. Türk turizmi için de acı bir olay" dedi. Şoförün kalp krizi geçirdiği bilgisini yaralı turistlerin verdiğini belirten Akpınar, “Anadolu Hastanesi'nde yatan turistler, şoförün kalp krizi geçirdiğini söylediler. Biz de kalp krizi iddiasını gündeme getirdi” dedi. Şoför Hikmet Yılmaz'ın kaza anında kalp krizi geçirdiği iddiasıyla ilgili olarak otopsi görevlileri, Yılmaz'ın kalp krizi geçirdiğine yönelik bir bulguya rastlanmadığını ve ölümünün ‘travma’ sonucunda meydana geldiğinin tespit edildiği bildirildi.


  Kazayla ilgili soruşturma sürerken polis, aracın sevk ve idaresinden sorumlu şirket yetkilileriyle ilgili belgeleri tur şirketinden istedi. Gerekli hazırlıkların ardından savcılık talimatıyla otobüsün sevk ve idaresinden sorumlu firma yetkililerinin ifadelerinin alınabileceği kaydedildi.


  KAZA NASIL OLMUŞTU?


  Günübirlik Pamukkale turuna katılmak üzere Alanya'dan hareket eden Rus turistleri taşıyan 49 yaşındaki Hikmet Yılmaz'ın kullandığı 41 DP 006 plakalı otobüs, Aksu Köprüsü'nde yoldan çıkarak, bariyerlere çarpmış ve dereye uçmuştu. Ters düşen otobüste araç sürücüsü Hikmet Yılmaz ile rehber 36 yaşındaki Mustafa Günel ve 13 Rus turist yaşamını yitirmişti.

  ÖLENLERİN İMİSLERİ


  Hikmet Yılmaz (49- Sürücü), Mustafa Günel (36- Rehber), Rus turistler Ekaterina Shkulia (23), Anna Berezouskaya (28), Elena Korobova (32), Alexander Korobova (34), Alexander Potopov (56), Svetlana Potopova (43), Svetlena Shamshurına (44) Anna Yankovich (33), Mariya Martylova (33), Ekaterina Ilina (27), Marat Gazizov (44), Tatiana Salikhova (35) ve Anatoly Salikhov (11).


  YARALILARIN LİSTESİ


  Alla Geresimenko (45), Elena Rasuleva (32), Diana Rasuleva (5), Natalia Chumak (26), Tatiana Novikova (51), Irina Flinta (20), Sofya Lavrenchur (28), Yuriy Moskvin (33), Roman Bordynyuk (29), Ljubov Semkina (26), Gennady Shchebotin (51), Roman Salikhov (36), Yulia Borisova (36), Dmitriy Potopov (49), Natalia Fatneva (39), Semen Tregubov (24), Anna Tregubova (25), Andrey Salikhov (7), Larisa Potopova (60), Vadim Danilenko (34), Zulfiya Gazizova (44), Nelya Gazizova (12), Tatiana Zubenko (26), Evgeny Korobova (10), Tamara Gridina (27) ve Mariya Ashıkhmına (50).
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı