« Hürriyet.com.tr
MENÜ

15 gündür biliyorduk, planlarımızı ona göre yaptık

Savunmasını bile şimdiden hazırlayan sarı lacivertliler, hem teknik direktör hem de transfer çalışmalarını eskisi gibi sürdürecek. Ancak beklentinin aksinde bir karar çıkarsa bu çalışmaları durdurma kararı alınacak.

Ahmet ERCANLAR
SON GÜNCELLEME

Önceki gün gündeme bomba gibi düşen UEFA’nın Fenerbahçe ve Beşiktaş’ı Disiplin Kurulu’na sevk etme kararı tüm spor kamuoyuna büyük bir sürpriz yaşatmıştı. Peki aynı sürpriz kulüpler için de geçerli miydi? Bunun yanıtı çok net: Hayır. Kulüplere UEFA tarafından 15 gün önce bir yazı gönderildiği ve disiplin kuruluna gönderilmeleri nedeniyle savunmalarını vermeleri gerektiği bir yazıyla bildirilmiş.
Bu durum sonrası Fenerbahçe Kulübü savunmasının büyük bir bölümünü hazırlamış bile. Yani onlar zaten olaydan ve durumdan haberdarlardı.

FENERBAHÇE Kulübü önceki gün KAP’a yaptığı bildiride ve gece yaptıkları açıklamada UEFA’nın kendilerini Disiplin Kurulu’na vermesinden dolayı yaptıkları itirazların detaylarını paylaşmıştı. Sarı lacivertliler için şaşırtıcı olan bir şey yoktu aslında. Şampiyonlar Ligi kura çekiminden önce böyle bir disiplin soruşturması bekliyorlardı.
Beklemedikleri şey belki de UEFA Disiplin Müfettişi’nin kullandığı kesin ifadeler ve ceza istenirken gerekçe olarak 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nin aldığı karara göre bir değerlendirme yapmasıydı.

UEFA’DA LOBİ YAPILACAK

PEKİ bundan sonraki süreçte ne olacak? Sarı lacivertliler bir yandan savunmasını hazırlarken bir yandan da UEFA’da lobi faaliyetlerinde bulunacak. Fenerbahçe Başkan Aziz Yıldırım bizzat süreçle kendisi ilgilenirken, Deniz Tolga Aytöre de yönetimin spor hukukçusu üyesi olarak katkıda bulunacak. Sarı lacivertli kulüp önümüzdeki günlerde Yargıtay kararının beklenmesini talep edecek. Eğer bu kabul edilmezse sarı lacivertliler UEFA’dan herhangi bir ceza almamak için çalışmalarını sürdürecek.
Bu arada sarı lacivertliler hem teknik direktör arayışlarına hem de transferlere de bu karar hiç açıklanmamış gibi devam edecek. Eğer UEFA, Fenerbahçe’nin beklentisinin aksi yönünde bir karar alırsa, çalışmalar ancak o zaman sekteye uğrayacak.

Orman, Disiplin Kurulu’na verilen rakibi için böyle konuştu

Serdal Adalı için büyük şanssızlık

BEŞİKTAŞ Başkanı Fikret Orman, Trakya’daki derneklerinin temsilcileriyle Tekirdağ’da yaptığı toplantıda UEFA’nın siyah beyazlıları Disiplin Kurulu’na sevk etme kararı için “Bizi şok etti” derken seçimlerdeki rakibi Serdal Adalı’ya ise “Seçim sürecinden böyle bir şeyle karşılaşmak Serdal Adalı için şanssızlık” ifadeleriyle destek verdi. UEFA’nın kararı önceki gün saat 15.00’te kendilerine bildirdiğini belirten Orman “21 Haziran’da duruşması var. Disiplin Kurulu’nun duruşması var, sonra da tahkim var” dedi.
Fikret Orman, rakibi Serdal Adalı’nın bir şanssızlık yaşadığını belirtip  “Daha fazla yorum yapmak istemiyorum. Beşiktaş böyle işlerin içerisinde değildir. Olumsuzluk olacağına inanmıyorum” ifadesini kullandı.

Beraber savunacaklar

DURUŞMAYA Adalı ile birlikte katılacağını söyleyen Fikret Orman “Kulübümüzün bu işle alakalı olmadığını, izah edeceğiz. Bu süreci en az sıyrıkla atlatmaya çalışacağız. Bugünden itibaren hazırlanacağız” açıklamasını yaptı.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler