Gündem Haberleri

GÜNDEM

  15 gözaltı

  Ünsal ÇAKIN-Salih ÜÇTEPE-Taylan YILDIRIM/DHA
  24 Haziran 2013 - 00:00Son Güncelleme : 24 Haziran 2013 - 02:05

  İstanbul Taksim’de önceki akşam çıkan olaylarda 15 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerin, polise taş ve molotofkokteyli attıkları iddia edildi.

  Taksim Dayanışması’nın çağrısıyla önceki akşam binlerce kişi, ellerinde kırmızı karanfillerle Gezi olaylarında yaşamını yitirenleri anmak üzere Taksim’de toplandı. Bir grup, polisin izniyle Gezi Parkı’na girerek, karanfiller bıraktı. Ancak meydan iyice kalabalıklaştığında, polis “Dağılın” uyarısının ardından, tazyikli suyla müdahaleye başladı. TOMA’lar İstiklal Caddesi’ne yönelirken, ara sokaklarda, gaz bombaları kullanıldı. Karmaşa sırasında, İstiklal Caddesi’nde 2 sivil polisle, gözaltına almaya çalıştıkları 2 gösterici arasındaki yumruk yumruğa kavga da kameralara yansıdı. Ankara’da ise Gezi Parkı’na destek için Dikmen’den Kızılay’a yürümek isteyen 1000 kişilik grubu polis durdurdu. Bu sırada, göstericilerin arasında kalan TOMA, manevra yapamadı. Bazı göstericiler, TOMA’ya taş attı. Yardıma gelen polis ekibinin biber gazlı müdahalesi sonrasında, TOMA bulunduğu yerden ayrılabildi.
  adana’da Gezi Parkı olaylarında yaşananları protesto etmek isteyen yaklaşık 1000 kişi dün akşam yine eylemdeydi. Saat 20.00’de İnönü Parkı’nda toplanan göstericiler, slogan atarak Atatürk Parkı’na yürümek istedi. ‘Her yer taksim her yer direniş’, ‘Direne direne kazanacağız’, ‘Göz altılar serbest bırakılsın’ sloganları atan grup Dörtyol Kavşağı’nda 5 dakikalık oturma eylemi yaptı. 200 kişilik bir grup da bu sırada Sular Kavşağı’na yürümek istedi. Polis, “dağılın” uyarısına rağmen gösterilerine devam eden protestoculara müdahale etti. Ara sokaklara kaçan eylemcilerle güvenlik güçleri arasında yaşanan kısa süreli arbedenin ardından yaklaşık 20 kişi gözaltına alındı. Bir göstericiyi gözaltına almak isteyen 2 polis, eylemci tarafından bıçakla kollarından yaralandı. İzmir Konak’ta da bir grup eylemci, Gezi Parkı olaylarının çıkmasına neden oldukları iddiasıyla 13 kişinin tutuklanmasını protesto etti. SSK Blokları önünde toplanan yaklaşık 60 kişi slogan atarak Büyükşehir Belediyesi arkasındaki eski Sümerbank binası önüne kadar yürüdü. Göstericiler burada basın açıklaması yaparak olaysız bir şekilde dağıldı. Bursa’da ise Kültürpark’ta akşam saatlerinde toplanan 500 kişi hükümeti protesto ederek Heykel’e kadar yürüdü.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı