ANKARA HABERLERİ

15 bin multeci için endişeliyiz eylemi

Hürriyet Haber
21.06.2010 - 00:00Son Güncelleme :

Mülteci Hakları Koordinasyonu üyeleri, Türkiye’de bulunan mültecilerin yaşadığı çeşitli sorunlara dikkat çekmek amacıyla Kızılay’da eylem yaptı.

Hürriyet Haber

Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde toplanan ve “Mülteciler serbest bırakılsın”, “Sınır dışı edilmelere hayır” yazılı dövizler taşıyan grup üyeleri, “Hiç kimse yasa dışı değildir” yazan bir pankart açtı.“Dünya Mülteciler Günü” etkinlikleri çerçevesindeki eylem kapsamında basın açıklaması da yapıldı. Açıklamada, dünyada 40 milyon kişinin hareket halinde yaşadığı ve bunların 10 milyonunun mülteci statüsünde bulunduğu ifade edildi. Türkiye’de kayıtlı 15 bin civarında mültecinin olduğu bildirilen açıklamada, “İltica Yasası” hazırlanması ve “Göç Dairesi” kurulması amacıyla çalışmalar yapıldığı hatırlatıldı.

Bakanlığa kartpostal

Türkiye’deki mültecilerin durumuna ilişkin kaygıların dile getirildiği açıklamada, Yunanistan, Almanya ve AB ile yürütülen “Geri Kabul Anlaşmaları” süreci eleştirildi. Açıklamanın ardından, “mülteci haklarını korumak için” yazılı, mavi-beyaz şemsiyeler açan grup üyeleri Yenişehir Postanesine yürüyüşe geçti.Postaneden, mültecilerin sorunlarına ilişkin taleplerin yer aldığı kartpostalları İçişleri Bakanlığına gönderen grup üyeleri daha sonra eylemi sonlandırdı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde 15 bin multeci için endişeliyiz eylemi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı