Dünya Haberleri

  1414 kişi taşıyan feribot battı, 314 yolcu kurtarıldı

  Hürriyet Haber
  04.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Suudi Arabistan’dan Mısır’a sefer yapan ve içinde 1414 yolcu 96 mürettebat bulunan feribot, önceki gece Kızıldeniz’de battı. Cesetler denize saçılırken filikalardaki 314 yolcu kurtarıldı, 214 kişinin cesedi bulundu.

  MISIR’ın El Selam Deniz Ulaşım Şirketi’ne ait 35 yaşındaki "Selam 98" adlı feribot, Suudi Arabistan’ın Dubah limanından önceki akşam saatlerinde ayrıldıktan kısa süre sonra radar ekranlarından kayboldu. Geminin dün sabaha karşı 03.00’te Kahire’nin 600 km güneydoğusundaki Safaga limanına ulaşması bekleniyordu. Ancak "Selam 98"in son olarak Safaga ile karşı karşıya bulunan Dubah’a 62 mil mesafedeyken görüldüğü bildirildi. Mısır Denizcilik İdaresi Müdürü Mahfuz Taha Marzuk, geminin dün sabah, liman kenti Hurghada’nın 70 km açığında battığını açıkladı.

  TÜRK YOLCU YOK

  Gemi ve helikopterlerle bölgede yapılan aramalarda, filikalarda insanlar ve denizde cesetler tespit edildi. Mısır devlet ajansı MENA, gemide 1318 yolcu ve 96 mürettebat bulunduğunu yolculardan 1200’ünün Mısırlı olduğunu bildirdi. Gemide 99 Suudi, 6 Suriyeli, 4 Filistinli, bir Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşı, bir Ummanlı, bir Kanadalı, bir /images/100/0x0/55eb268af018fbb8f8ae9298Yemenli ve bir Sudanlı bulunduğu ifade edildi. Yolcular arasında Türk bulunmadığı anlaşıldı. Mısır Ulaştırma Bakanlığı 314 yolcunun kurtarıldığını 214 kişinin ise cesedinin bulunduğunu açıkladı.

  HACDAN DÖNÜYORLARDI

  El Selam Deniz Ulaşım Şirketi, gemideki yolculardan bir bölümünün hacdan dönen Mısırlı hacılar olduğunu açıkladı. Feribotta, 220 araç bulunduğu belirtildi. Batma nedeni henüz bilinmemekle birlikte, herhangi bir terör eylemi kuşkusu bulunmuyor. Geminin yola çıktığı saatlerde Suudi Arabistan’ın batı sahillerinde şiddetli rüzgarlar ve kum fırtınası olduğu bildiriliyor.

  Öte yandan geminin battığı haberini alınca bölgedeki savaş gemileriyle kurtarma ekibi göndermeyi öneren ABD ve İngiltere’nin bu teklifinin Mısır tarafından önce reddedildiği ancak belli bir süre sonra kabul yanıtının verildiği iddia edildi.

  Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek facia ile ilgili soruşturma açtırdı. Mübarek’in sözcüsü "Cumhurbaşkanı, geminin neden battığının anlaşılması ve batan gemiyle diğerlerinin güvenlik kriterlerine uyup uymadığının anlaşılması için acil soruşturma istedi" dedi.

  Aynı şirkete ait, yine hacıları taşıyan El Selam 95 gemisi de, geçen ekim ayında Kızıldeniz’de Kıbrıs Rum bandıralı bir gemiyle çarpışmış ve batmıştı. Gemiden kurtulmaya çalışan yolcuların çıkardığı izdihamda 2 kişi ölmüş 40 kişi yaralanmıştı.

  Sezer’den taziye

  CUMHURBAŞKANI Ahmet Necdet Sezer, facia nedeniyle Mısır Cumhurbaşkanı Mübarek’e bir başsağlığı mesajı gönderdi. Sezer, mesajında "Selam 98 adlı feribotun batması nedeniyle çok sayıda vatandaşınızın yaşamını yitirmiş olmasından büyük üzüntü duydum. Türk Ulusu ve kendi adıma, Yüce Kişiliğinize, kardeş Mısır halkına ve kazada yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı dilerim" dedi.

  Denizde 3 gün can pazarı

  ENDONEZYA’nın doğusunda 3 gün önce batan feribotun yolcularından bir kadın dün kurtarıldı. 3 gündür denizde yaşam mücadelesi veren 24 yaşındaki kadının, sağlık durumunun kötü olduğu belirtildi. Ayrıca dün 21 ceset daha çıkarıldığı, ölü sayısının 31’e yükseldiği bildirildi. Kupang’dan Rote adasına giden feribot, fırtınada batmıştı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı