ANKARA HABERLERİ

1402 Ankara Savaşı Panoraması Açıldı

IHA
13.10.2015 - 09:59Son Güncelleme :

YEREL HABERLER ANKARA

IHA

Çubuk Belediyesi tarafından Çubuk Şehir Müzesi’nin içerisinde Ressam Halil Basri Uluğ’ya hazırlattırılan 1402 Ankara Savaşı Panoraması açıldı.
Çubuk Şehir Müzesi’nin içerisinde giriş katta oluşturulan ‘1402 Ankara Savaşı Panoraması’ ziyarete açıldığını söyleyen Çubuk Belediye Başkanı Dr. Tuncay Acehan, 1402 Ankara Savaşı’nın Türk Dünyası bakımından ve sonuçları bakımından önemine dikkati çekti.
Panoramayı yaklaşık bir yıl emeğin ardından hayata geçirmeyi başaran Ressam Halil Basri Uluğ’a, ailesine ve emeği geçen herkese teşekkür eden Başkan Acehan, ilk kez 1402 Ankara Savaşı’nın bu denli araştırıldığını ve görsel anlamda bir üç boyutlu maketinin panorama şeklinde oluşturulduğunu belirtti.
Yapılan çalışmanın ilk olduğunu ve daha büyük bir çalışmanın Yıldırım Beyazıt Üniversite alanında yapılmasının planlandığını aktaran Başkan Acehan, panoramaya ziyarete tüm Başkentlileri davet etti.
Panoramanın ilçeye hayırlı olmasını dileyen Başkan Acehan, ”Bugüne kadar Çubuk’ta pek çok önemli tarihi olaylar yaşandı. Bunların hepsini zaman içersinde açığa çıkarmak gibi bir görevimiz olduğunu düşünüyorum. Bu tarihi animasyonun da nesiller boyu yaşatılmasını diliyorum. Yeni nesillerimizin Ankara Savaşını hatırlamaları ve sonuçlarını unutmamaları açısından da sık sık ziyaret etmelerini istiyorum. Animasyonun Çubuk’umuza tarihi ve kültürel değerlerini hatırlatması açısından hayırlara vesile olmasının diliyorum” diye konuştu.
1402 Ankara Savaşı Panoraması’nın açılışını Çubuk Kaymakamı Cemal Şahin, Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan, Yıldırım Beyazıt Rektörü Prof. Dr. Metin Doğan, Köylü Ressam Halil Basri Uluğ ve davetliler tarafından gerçekleştirildi.
1402 ANKARA SAVAŞI PANORAMASI’NDA NELER VAR?
Savaşın yapıldığı Çubuk ilçesinin 1/25000 ölçekli replikası (birebir aynısını) 12 metre karelik alanda oluşturulmuş. Savaş alanında o zaman savaşmaya gelen tüm askeri birlikler ve savaşta kullanılan malzemeler yaklaşık 10 bin figürde canlandırılmış. Tarihi süreçten esinlenerek oluşturulan panorama, sanatçı Ressam Halil Basri Uluğ ve ailesi tarafından yaklaşık 1 yılda tamamladı. Ses ve ışık efektleri de eklenen panorama, haftanın 6 günü ücretsiz olarak ziyaret edilebiliyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden 1402 Ankara Savaşı Panoraması Açıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 13 Ekim 2015 tarihinde saat 09 59’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 1402 Ankara Savaşı Panoraması Açıldı haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

25 Şubat 2018, Pazar
 • İmsak
  05:58
 • Guneş
  07:21
 • Öğle
  13:08
 • İkindi
  16:11
 • Akşam
  18:42
 • Yatsı
  20:00
Sayfa Başı