"Engin Kratzer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Engin Kratzer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Engin Kratzer

14 yaşta zafer 16 sonrası kayıp

Tenisçilerimiz 16 yaşa kadar ‘’dünya tenisinde bizde varız’’(istisnalar kaideyi bozmaz) diyorlar.

Alınan çok önemli başarılar var. Tenis toplumuz bu olumlu tablo karşısında ümitlenip gelecek için Wimbledon hayalleri kurarken bir bakıyorlar..... 16 yaştan sonra  Türk tenisi uluslar arası arenada kayıp. Çocukluk ile gençlik arasındaki kuşak daha önce Avrupa’da ilk sekiz arasına girdi. Hatta Türk tenisçilerin başarısını Fransız spor gazetesi L’equipe haber yapmıştı. 14 Yaş erkekler 2004 yılında İzmir de Balkan ikinciliğini elde ettiler. Ülkemizde organize edilen Cevanşir , Nazmi Bari Cup.. gibi uluslararası turnuvalarda şampiyonluklarımız var....

Ve son büyük başarı. Geçtiğimiz hafta sonu  yine 14 yaş Milli Takımımız tenis tarihimiz için değerli bir başarı elde etti.  TAÇSPOR Kulübü kortlarında 7 Avrupa ülkesinin katılımı ile gerçekleşen “Tenis Europe Winter Cups by HEAD- 2011 Avrupa Tenis Şampiyonası eleme grubunda Berk İliescu (TED Spor Kulübü), Efe Kan Bülbül (İstanbul Tenis Kulübü), Yiğitcan Çömlek (TAÇ Spor Kulübü) ve Mehmet Beyazıt (İzmir Kültür Park Tenis Kulübü) kurulu takkımımız namağlup şampiyon olarak 18-20 Şubat ta İtalya da yapılacak finallere katılmaya hak kazandı. Küçümsenmeyecek önemli bir sonuç çünkü  rakiplerimiz dünya tensinde söz sahibi olan Sırbistan,İngiltrere ve Estonya idi.

Şimdi sorumuza gelelim; peki gençlerde  bunca başarıya rağmen neden 16 dan sonra  önceleri 1000 e dayanan ulusal sayımız  birden uluslararası alanda  taş çatlasa 10 lara düşüyor ve ortadan kayboluyor?
Uzun yorumlara gerek yok. Profesyonel tenis kafasına sahip değiliz. Tenisi henüz meslek olarak benimsememişiz. Bu zihniyet devam ettikce de Wimbledon hayal olmaya devam eder.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI