Gündem Haberleri

  14 Ocak'ta cezaevi göründü

  Hürriyet Haber
  16.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Af Yasası için gözünü Çankaya Köşkü'ne dikenler arasında, yasaklı lider Necmettin Erbakan başı çekiyor. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in dün yasayı veto etmesiyle birlikte, Erbakan'a 14 Ocak'ta cezaevi yolu gözüktü. Çünkü Meclis'in, uzun yılbaşı tatiline denk gelen sıkışık çalışma takvimi nedeniyle yasayı yeniden görüşmesi çok zor görünüyor.

  Meclis, halen sürdürdüğü bütçe görüşmelerini 20 Aralık Çarşamba günü tamamlayacak. Meclis'in, çok olağanüstü bir durumla karşılaşıp, Danışma Kurulu kararıyla çalışma takvimini uzatmaması halinde, bir gün sonra, yani 21 Aralık Perşembe ya da en geç 22 Aralık Cuma'dan, yeni yılın ilk çalışma günü olan 2 Ocak Salı'ya kadar yılbaşı tatiline girmesi bekleniyor.

  Bu durumda ise 14 Ocak'ta cezaevine girmesi kesinleşen Erbakan'ı kurtaracak yeni bir formülün bulunup, bunun Sezer'in de ‘‘içine sinecek’’ şekilde Meclis'ten geçirilmesi için 11 günlük süre kalacak. Meclis'in normal tatil günleri de düşüldüğünde bu süre, 6 gün olacak. Hükümet, yasayı aynı şekilde ya da değiştirerek çıkarmak isterse, önce komisyonlardan, sonra Genel Kurul'dan geçirmesi, ve Cumhurbaşkanı'nın onayını alması gerekiyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı