ANKARA HABERLERİ

14 milyonluk nükleer merkez

Hüseyin ERDOĞAN/AA
15.12.2017 - 14:03Son Güncelleme :

Ankara Sanayi Odası (ASO) Genel Sekreteri Yavuz Cabbar, Türkiye'deki nükleer enerji santrallerinin inşasında yerli sanayicinin daha fazla yer alması ve yerlileşme sürecinin hızlanması amacıyla kurulacak ‘İleri Teknoloji ve Nükleer Eğitim Merkezi’ için ASO 1. Organize Sanayi Bölgesi'nde bir bina satın alındığını belirterek, "14 milyonluk proje için Ankara Kalkınma Ajansı’ndan (AKA) 9 milyon lira istedik. Bu yıl bitmeden çıkacağına inanıyoruz. Teknik altyapıyı kurup eğitimlere başlayacağız" dedi.

Hüseyin ERDOĞAN/AA

Ekonomi Bakanlığı’nın Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin (Ur-Ge) Desteklenmesi projesi kapsamında düzenlenen teknik gezilerde önemli tecrübeler edindiklerini dile getirerek, "Yerli sanayicimizin nükleer sektördeki ihtiyaç analizini yaptık. Analizin ardından nükleer standartlarına ve sertifikasyona yönelik firmalara temel eğitimler verdik. ASO 1 Organize Sanayi Bölgesi'nde İleri Teknoloji ve Nükleer Eğitim Merkezi için bir bina satın aldık. Rusya'dan uzmanlar geldi ve binayı gezdi. Binada yapılacak tadilat, gerekli ekipman, cihaz için tahmini bütçe belirlendi. AKA’dan karar çıkar çıkmaz gerekli teknik altyapıyı kurup eğitimlere başlayacağız. Bu arada Akkuyu NGS için yerli tedarik sunacak firmalarda belli olur ve biz de teknikerler ve işçilerin eğitimine başlarız" dedi.

Etiketler: Yavuz Cabbar

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden 14 milyonluk nükleer merkez hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 15 Aralık 2017 tarihinde saat 14 03’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 14 milyonluk nükleer merkez haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

13 Nisan 2018, Cuma
 • İmsak
  04:39
 • Guneş
  06:08
 • Öğle
  12:55
 • İkindi
  16:35
 • Akşam
  19:31
 • Yatsı
  20:54
Sayfa Başı