14 ilin dış ticaret hacmi 1 milyar doların üzerinde

ANKARA (A.A)
12 Şubat 2006 - 10:34Son Güncelleme : 12 Şubat 2006 - 10:34

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, 1 milyar doların üzerinde dış ticaret hacmi olan 14 il olduğunu belirterek, sadece İstanbul'un dış ticaret hacminin 110 milyar doları aştığını bildirdi.

 Türkiye'nin artık ihracatı öğrendiğini kaydeden Tüzmen, hükümet olarak bundan sonra asıl görevlerinin “ihracatçılara dünya rekabetinde destek” olduğunu söyledi. Yaptığı değerlendirmede, Türkiye'nin dış ticarette artık dünya devleri arasında yer aldığını ifade eden Bakan Tüzmen, 190 milyar dolarlık dış ticaret hacmi ile Türkiye'nin dünyanın ilk 20 ülkesi arasında yer aldığını kaydetti. Dış ticaret hacmi 1 milyar doların üzerinde 14 il olduğunu vurgulayan Tüzmen, şöyle konuştu:

“Sadece İstanbul'un dış ticaret hacmi 110 milyar 886 milyon dolar. İstanbul'un dış ticaret hacmi 5-6 ülkenin toplam dış ticaret hacmi toplamından fazla. Bursa ilimizin dış ticaret hacmi 10 milyar 738 milyon dolar, Kocaeli ilimizin dış ticaret hacmi 15 milyar 556 milyon dolar, Ankara ilimizin dış ticaret hacmi 12 milyar 819 milyon dolardır. Artık sadece ülkemizin değil illerimizin dış ticaret hacimleri de bazı ülkelerin dış ticaret hacimlerini aşar hale gelmiştir.”
Tüzmen, dış ticareti hacimleri 1 milyar doların üzerinde olan diğer illeri şöyle sıraladı:

“İzmir 9 milyar 638 milyon dolar, Sakarya 4 milyar 235 milyon dolar, Gaziantep 3 milyar 288 milyon dolar, Adana 2 milyar 358 milyon dolar, Denizli 2 milyar 115 milyon dolar, Hatay 1 milyar 848 milyon dolar, Kayseri 1 milyar 621 milyon dolar, Zonguldak 1 milyar 555 milyon dolar, Trabzon 1 milyar 60 milyon dolar, İçel 1 milyar dolar.”

İHRACATÇILARA DESTEK

Türkiye'nin artık ihracatı öğrendiğini, pazar açılımlarını önemli ölçüde sağladığını ifade eden Tüzmen, şöyle konuştu:
“İhracatçılarımızla yeni pazarlara açılma çalışmalarımız 2006 yılında da devam edecektir. İhracatçılarımızın uluslararası fuarlara katılmalarını, moda-marka çalışmalarını, araştırma-geliştirme faaliyetlerini...vs destekleyeceğiz. Ama bundan sonra hükümet olarak asıl görevimiz ihracatçılarımızı dünya rekabetinde desteklemektir. Bunun için de yapılacak iş bellidir. Bu da ihracatçılarımıza dünya fiyatlarında girdi temin etmektir. Bu konuda Başbakanımız başkanlığında toplantılar yaptık. Çalışmalarımız sürecek. Ekonomimizin iyileşmesine paralel olarak ihracatçılarımızın sıkıntısını giderecek tedbirler almaya devam edeceğiz.”

DEĞERLİ YTL

Değerli YTL konusunda artık herkesin belli bir noktaya geldiğini belirten Tüzmen, değerli YTL'nin yarattığı sıkıntıları herkesin hissetmeye başladığını, ilk başlarda bu konuda kafası karışık olan birçok kuruluş ve kişinin artık gerçeği gördüğünü söyledi.

Şu anki durumun ihracatçıların dünya rekabetine olumsuz etki yaptığını ifade eden Tüzmen, “Oysa bizim bugün en önemli görevimiz bugünkü dünya ticaretinde, bu rekabet ortamında ihracatçılarımızı rahatlatmak, desteklemektir. Bu ihracata dayalı kalkınma politikamızın bir gereğidir. Herkes, bütün kurumlar üzerlerine düşeni yapmalıdır” diye konuştu.

Bakan Tüzmen, Türkiye'nin dış ticaretinin hızla büyüdüğüne de dikkat çekerek, dış ticaret artışına paralel olarak yeni çalışmalar da yapılması gerektiğini, özellikle liman ve demiryolu yatırımlarının artırılması gerektiğini kaydetti.
Tüzmen, “Bugünkü kapasite ile liman ve demiryollarımız önümüzdeki yıllarda yapacağımız dış ticareti kaldıramaz, buna şimdiden önlem almalıyız” diye konuştu.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı