Gündem Haberleri

GÜNDEM

  14 ay yatacak

  Hürriyet Haber
  26.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme: 26.09.1998 - 00:01

  PKK'ya destek verdiği gerekçesiyle önceki gün gözaltına alınan İşçi Partisi (İP) Genel Başkanı Doğu Perinçek'in, bir konuşmasında bölücülük propogandası yaptığı gerekçesiyle 14 ay hapis cezasına çarptırıldığı ortaya çıktı. 2 polis tarafından koruma altında tutulan Perinçek hakkında Ankara DGM'nin verdiği hapis cezasının, Yargıtay tarafından da onandığı bildirildi. Perinçek, gözaltında tutulduğu Ankara Emniyet Müdürlüğü'nde ifadesinin alınmasından sonra kesinleşmiş hapis cezasını çekmek üzere tutuklanacak.

  AÇLIK GREVİNDE

  Bu arada, İP bürolarında yapılan aramalarda ele geçirilen ruhsatsız tabanca sayısının 9'a ulaştığı belirtildi. Aramalarda, 3 tabancayla ele geçen Kadıköy İlçe Başkanı Hüseyin Karanlık, İP Beyoğlu Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Aydın ve Derya Çayla gözaltına alınarak Ankara'ya götürüldü.

  Perinçek, Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'nde açlık grevi yapıyor. Perinçek'in kendisine verilen yiyecekleri kabul etmediği, henüz ifade de vermediği öğrenildi. Perinçek'le birlikte gözaltına alınan İP Genel Sekreteri Mehmet Bedri Gültekin, Mamak İlçe Başkanı Hasan Yıldız ile parti üyeleri Ahmet Akkaş, Saadet Ateş, Sadık İrk ve Hüseyin Tuncer'in sorgulanmasına başlanırken, Gülşah İrk serbest bırakıldı. Gözaltına alınan kişilerle ilgili DGM Başsavcılığı'ndan 4 gün gözetim süresi verildiği bildirildi. İP Genel Merkezi'nde ele geçen 4 silah, Mamak İlçe Teşkilatı'nda bulunan 1 silah, İstanbul'da yakalanan 2 silah ile bulundurma ruhsatlı bir silah balistik incelemeye alındı. İstanbul'da ele geçen silahlardan birinin gaz tabancası olduğu bildirildi.

  SUÇ DUYURUSU

  İşçi Partili avukatlar, dün Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na giderek, DGM Savcısı Nuh Mete Yüksel hakkında suç duyurusunda bulundular. Avukat Mehmet Cengiz, DGM Savcısı Yüksel'in hukuku siyasete alet ettiğini öne sürdü. Cengiz, ‘‘Yüksel, sahte bir belgeye dayanarak bu saldırıları tertiplemiştir. Yüksel bu belgenin sahte olduğunu da bilmektedir. Aydınlık Dergisi'nde bu belgenin Çiller Özel Örgütü elemanı olduğu belirtilen PKK itirafçısı Sami Demirkıran'a hazırlatıldığı ve Savcı Yüksel'e iletildiği de saptanmıştır’’ dedi. İP Genel Başkan Yardımcısı Hasan Yalçın, Perinçek'in gözaltına alınmasını bir ‘‘komplo’’ olarak gördüklerini belirterek, ‘‘Bu operasyon CIA, Çillerler ve batıcı irtica cephesinin tertibidir’’ dedi. İP Genel Merkezi'nin önünde toplanan bir grup partili, Perinçek'in gözaltına alınmasını protesto etti. Grup, ellerinde Atatürk ve Perinçek'in posterleriyle ‘‘Yaşasın İP’’, ‘‘Sol, İktidar Olacak. Tetikçiler Yargılanacak’’, ‘‘Kahrolsun Amerikan Emperyalizmi’’, ‘‘Çiller Yargıya, Halk İktidara’’ diye slogan attı. Yalçın, Perinçek serbest bırakılıncaya kadar her gün İP Genel Merkezi önünde gösteri yapacaklarını söyledi.

  Perinçek'e destek

  Doğu Perinçek'in, ‘dik dursunlar’ mesajı gönderdiği partililer, basın açıklamasında liderlerini slogan ve afişlerle desteklediler. İP İstanbul İl Başkanı Turan Özlü, türban bahanesiyle cumhuriyete savaş açıldığını, sağcı ve şeriatçı partilerin de türban konusunda yarıştıklarını söyledi.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı