Gündem Haberleri

  136 yıl boyunca Tünel’de yolculuk

  Mustafa KÜÇÜK / İSTANBUL
  18.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Hizmete girdiği 1875 yılından bu yana, o zamanki adıyla Galata ile Pera, bugünkü adıyla Karaköy ile Beyoğlu’nu en kısa yoldan birbirine bağlayan ve dünyanın ikinci metrosu olarak kabul edilen tarihi Karaköy Tüneli 136 yaşına girdi.

  İETT Genel Müdürlüğü, kuruluşunun 140’ıncı yılı anısına, Karaköy ile Beyoğlu’nu birbirine bağlayan tünelin yapımcısı Fransız Mühendis Eugene Henri Gavand’ın yazıp 1876’da Paris’te yayımladığı “Tunnel de Constantinople” (İstanbul Tüneli) adlı eserini Türkçeye çevirip yayınladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Göksel Gümüşdağ ile İETT Genel Müdürü Dr. Hayri Baraçlı, İETT yönetim binası Metrohan ve Karaköy Tüneli’ndeki etkinliklere katılıp hem kitabı tanıttı hem de fotoğraf sergisi açtı.

  Mösyö Gavand’ın İstanbul’a hediyesi

  İstanbul’a 1867 yılında turistik gezi amacıyla gelen Eugene Henri Gavand, her gün Yüksek Kaldırım Yokuşu’nu kan ter içinde tırmanan 40 bin kişiyi gözlemler. /images/100/0x0/55ea8d94f018fbb8f8877c94Ticaret ve bankacılığın merkezi Galata ile sosyal hayatın kalbinin attığı Pera arasında asansör tipinde bir demiryolu projesi hazırlar. Hem kârlı hem de yararlı bir iş olacağını düşünerek hazırladığı projeyle dönemin Osmanlı Padişahı Abdülaziz Han’ın huzuruna çıkar. Uzun süren müzakereler sonucunda projeyi kabul ettirir.

  Dünyanın ikinci metrosu bizde

  Sİstem 3.5 yılda tamamlanarak 1874 yılının sonunda yapılan deneme seferlerinin ardından 17 Ocak 1875 tarihinde yerli ve yabancı davetli topluluğunun katıldığı törenle hizmete alınır. Böylece 180 bin Osmanlı Lirası’na mal olan ve devletin kasasından tek kuruş harcanmadan bir yap-işlet-devret modeliyle inşa edilen tünel, Londra’dan sonra dünyanın ikinci metrosu olarak tarihteki yerini alır. Bugün 573 metrelik mesafeyi 90 saniyede alan tünel, günde ortalama 200 sefer yaparak 12 bin dolayında yolcuya hizmet veriyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı