« Hürriyet.com.tr
MENÜ

130 yaralı 84 gözaltı

Şampiyonlar Ligi kupasını 4. kez müzesine götüren İspanyol takımının taraftarları, kutlamaların dozunu kaçırınca ortalık karıştı.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

BARCELONA’nın Londra’daki finalde İngiliz rakibi Manchester United’ı 3-1 yenerek Şampiyonlar Ligi kupasını 4. kez müzesine götürdüğü maçın ardından yapılan kutlamalara kan bulaştı. Barcelona’daki kutlamaların dozunu kaçıran taraftarların neden olduğu olaylarda 130 kişi yaralanırken, 84 kişi de gözaltına alındı.

Kutlamalara kan bulaştı

spanya’da siyasi, ekonomik ve sosyal sistemin değişmesi istemiyle  Katalonya Meydanı’nda eylem yapılmasından dolayı dev ekran bu kez Arca de Triunfo  bölgesine kurulurken, burada maçı izleyen yaklaşık 50 bin Barcelonalı, bitiş  düdüğünün ardından şehir merkezine inerek kutlamalara başladı. Canaletas  çeşmesinde toplanan taraftarlar, şarkılar söyleyerek, Barcelona’nın 4. Şampiyonlar  Ligi kupasını kutladı.

Çevreye zarar verdiler

Ancak saat 04.30’dan itibaren 50 kişilik bir grup polis  koridoruna şişe ve taş gibi tehlikeli cisimler atıp, çevreye zarar vermeye  başlayınca olaylar çıktı. 37’si polis olmak üzere toplam 130 kişi yaralanırken, 15 kişinin hastaneye  kaldırıldığı, 2’sinin durumunun ciddi olduğu açıklandı. Polis, sabaha kadar  devam eden olaylarla bağlantılı olarak 84 kişiyi gözaltına aldı.   Bu arada, 15 Mayıs’tan bu yana meydanda sabahlayan sistem karşıtı  göstericiler, kutlamalar sırasında çıkan olayları sakin bir şekilde izlerken,  Barcelonalı taraftarlar da kendilerine saygı gösterdi.

50 bin taraftar kutladı

BARÇA’nın kazandığı Şampiyonlar Ligi zaferinin sevinci, Barcelona kentinin sokaklarını da sardı. Maçın son düdüğünün ardından başlayan sevinç gösterilerinde çok sayıda kişi yaralanırken, kutlamalara 50 bin taraftar katıldı.


Bunları da Beğenebilirsiniz