130 milyar dolarlık satış onaylandı

hurriyet.com.tr/EKONOMİ
02.09.2013 - 12:11 | Son Güncelleme: 02.09.2013 - 12:24

İngililiz telekom devi Vodafone sahip olduğu yüzde 45'lik Verizon Wireless hissesini, 130 milyar dolar karşılığında ortağı olan Verizon Communications'a satışı onaylandı.

Vodafone, sahibi olduğu yüzde 45'lik Verizon Wireless hissesini 130 milyar dolar karşılığında şirketin diğer hissedarı olan Verizon Communications'a sattı.

Böylelikle Verizon Wireless'ın tüm kontrolü de Verizon Communications'ın eline geçmiş oldu.

130 milyar doların yarısına yakın bir kısmı nakit, kalan hısmı ise Verizon hissesi şeklinde ödenecek.

Şirkete yakın kaynaklardan edinilen bilgiye göre Verizon Communications, nakit olarak ödeyeceği 60 milyar dolarlık kısmı, aralarında JPMorgan, Bank of America, Barclays ve Morgan Stanley bankalarının bulunduğu 6 bankadan eşit miktarlarda alacağı kredilerden finanse edecek.

Basında satış haberinin yer almasının ardından Vodafone hisseleri yüzde 4.6 oranında artarak şirketin piyasa değerini 161 milyar dolara yükselmesine sebep olurken, Verizon yüzde 0.9'luk düşüş yaşadı.

İngiliz telekom devi Vodafone'un eline geçecek olan parayla özellikle İtalya ve İspanya gibi krizden kötü etkilenen operasyonlarına destek vereceği tahmin ediliyor.

Mayıs ayında açıklanan veriler, Avrupa'da yaşanan krizden etkilenen operasyonların zayıflığı sebebiyle şirketin yıllık net karında yüzde 90 azalma yaşandığını ortaya koymuşru.    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı