Dünya Haberleri

  130 bin askeri Irak’tan bu kadın çekecek

  Hürriyet Haber
  17.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  2003’teki Irak işgalinde muharip bir Amerikan tümenini yöneten ilk kadın komutan olarak tarihe geçen Tümgeneral Heidi Brown, yine tarih yazmaya hazırlanıyor.

  49 yaşındaki Tümgeneral Brown, şimdi de Irak’tan çekilme planlarını yönetiyor. ABD Başkanı Barack Obama tarafından baharda görevlendirilen Teksaslı komutan Brown’ın görevi, Irak’tan çekilmeyi başarıyla ve en az kayıpla tamamlamak. 1 yıl içinde Irak’tan çıkmayı yönetecek olan Brown’ın bu görevinin öncekinden daha zor olduğu konuşuluyor. ABD’li askerlerin ve ekipmanların çoğu Kuveyt yoluyla taşınacak ancak Brown, “alternatif bir rota” olması amacıyla Türkiye ve Ürdün’deki yetkililerle de anlaşma yapmaya çalışıyor.

  2 yılı çok zor geçecek

  Saddam Hüseyin’in sarayındaki odalarından birini ofis olarak kullanan Brown, Ağustos 2010’a kadar 130 bin olan asker sayısını 50 bine, yine 130 bin olan sözleşmeli personel sayısını da 75 bine indirecek. 200 olan üs sayısı da 6 ana üs ve 20 civarında küçük üsse indirilecek. 2011’in sonuna kadar da Irak’taki tüm ABD birliklerinin tamamen çekilmesi planlanıyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı