"Niobe Aslı Temel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Niobe Aslı Temel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Niobe Aslı Temel

13’üncü cuma uğursuz mu

Gerek 13 rakamı, gerekse 13. cuma yüzyıllardır türlü tartışmalara maruz kalmış, kimi tarafından kutsal kimi tarafından uğursuz adledilmiştir.

Genel kanı uğursuz olduğu yönündedir. O günlerde nişanlanılmaz, sözleşme imzalanmaz, evlenilmez hatta ihaleye bile girilmez; bazı daireler, koltuklar, otel katları ve odaları bu sayıdan yoksun bırakılır. Bazı uçaklarda 13 numaralı koltuk yoktur. Daha önce ayın 13’üne rastlayan bir ulusal bayram duydunuz mu?

Peki nedir bu 28 yılda toplam 48 kez yaşama olasılığımız olan 13. cumanın sırrı?

Konuyla ilgili çok farklı söylentiler var, bunlardan İsa’nın son yemeğinde toplam 13 kişi bulunmasını ve 13. havarinin ona ihanet etmesini herkes bilir.

Ayrıca, yine Hristiyan inanışında Havva’nın Adem’e yasak elmayı cuma günü yedirmesi, Hz. İsa’nın cuma günü çarmıha gerilmesi, Nuh Tufanı’ndaki selin cuma günü meydana gelmesi gibi nedenlerle de cuma haftanın en gözde günlerinden biri sayılmaz.

Diğer iki tanesini de sizlerle paylaşmak istiyorum:

İskandinav dinlerindeki bir öyküye göre, düzenbaz tanrı Loki, diğer 12 tanrının katıldığı bir şölene davetsiz olduğu halde 13. olarak gidip eğlenceyi bozmuştur. Bu olay İskandinavlar’ın en gözde tanrısı Balder’in ölümüyle sonuçlanan kavgaya yol açmış, tanrı Balder’in ölümü büyük üzüntü yaratmıştır.

Bir diğer çıkış öyküsü ise Tapınak Şövalyeleri’ne dayanır. Fransa Kralı Philippe Le Bel’in komplosu ile 13 Ekim 1307 Cuma günü Tapınak Şövalyeleri’nin büyük bir bölümü tutuklanmış ve büyük işkencelere maruz bırakılarak idam edilmişlerdir. Bu olay şövalyelerin sonu olarak bilinir ve uğursuz 13. cuma söylencesinin en üzerinde durulan hikayelerinden biridir.

Bir de ucu astrolojiye de dokunan son bir nedenselden söz edelim: Bir yıl içinde 13 kez dolunay oluşur!..

Hala kurt adamlara inanan bir azınlıktansanız, belki siz de bunu bahane eder 13. cumalarda evden dışarı çıkmaz, televizyon seyredersiniz.

Söylenenlere ve söylentilere inanmayın, siz de son dönemde "in" olan 13. cuma partilerine katılın, bol bol eğlenin.

13. cumanız kutlu olsun...

Sevgi ile kalın

NOT: Bu yazım daha önce ekolay.net/astroloji sayfalarında yayınlanmıştı, biraz revize edip bugün sizlerin de okumasını sağlamak istedim. Bu yazıdan sonra benim başıma birşey gelirse bundan sonra 13. cumalarda evden çıkmasanız iyi olur!
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI