13 trilyonluk kâğıt vurgunu

Hürriyet Haber
03.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

Bağcılar Matbaacılar Sitesi ve Cağaloğlu'nda 13 trilyonluk vurgun gerçekleştiren 8 kağıt firmasının patronları ve çalışanları ile, onlara yardımcı olan üç bankacının aralarında bulunduğu 16 kişi gözaltına alındı. Şirketlerin depolarındaki 1030 ton kaçak kağıda el konuldu. İstanbul Mali Şube Müdürlüğü dedektifleri, Bağcılar Matbaacılar Sitesi'nde bulunan İremsan, İrem ve Yavuz Kağıtçılık isimli ithalatçı firmaların, yurtdışından kaçak kağıt getirdiklerini belirlendi.

Kaçak kağıtlar için Kısmet ve Arkun Kağıtçılık firmalarından naylon fatura alındığı ortaya çıktı. Aynı firmaların Has Kağıtçılık'a da fatura sattıkları anlaşıldı. Berkin Ofset'in de, ithalatçı firmalara fatura kesen şirketlere naylon fatura verdiği belirlendi. İremsan Kağıtçılık'ın ise piyasadan aldığı naylon faturaları resmileştirebilmek için, fatura tutarınca çek kestiği, çeklerin İkitelli Yapı Kredi ve Garanti Bankası Şube Müdürleri tarafından işlem yapılmış gibi gösterildiği saptandı.

GÖZALTINA ALINDILAR

Mali Polis ilk olarak İremsan Kağıtçılık'a baskın düzenlendi. İrem Kağıtçılık'ın 226 ton kaçak kağıdı piyasaya sürdüğü belirlendi. Mali Polis, İremsan, İrem, Yavuz, Has, Arkun, Kısmet, Büşra Kağıtçılık ile Berkin Ofset'in 12 trilyon 422 milyar 719 milyon liralık naylon fatura kestiğini belirledi. İşyerlerinde ruhsat süresi geçmiş iki tabancaya da el konuldu.


Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı