Gündem Haberleri

GÜNDEM

  13 kişilik HSK tamam

  Oya ARMUTÇU / ANKARA
  19 Mayıs 2017 - 22:22Son Güncelleme : 20 Mayıs 2017 - 01:10

  16 Nisan’daki anayasa değişikliği ile üye sayısı 22’den 13’e, daire sayısı 3’ten 2’ye indirilen, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) olan adı Hâkimler ve Savcılar Kurulu olan HSK’ya, TBMM’nin seçtiği 7 üyenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan da dört üye seçti. Erdoğan HSK’ya, HSYK üyeliği sona eren Mehmet Yılmaz ve Halil Koç ile Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Hüseyin Şahin ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Mehmet Akif Ekinci’yi seçti. 

  BÖCEK SAVCISIYDI

  HSK üyeliğine seçilen Hüseyin Şahin, Ankara terör savcısıyken, Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde çalışma ofisindeki dinleme cihazlarına yönelik böcek soruşturmasını yürüten üç kişilik savcı ekibindeydi. 

  CUMHURİYETİDDİANAMESİ SAVCISI

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Mehmet Akif Ekinci ise Cumhuriyet Gazetesi’ne yönelik soruşturmanın savcısı Murat İnam’ın, Selam Tevhit soruşturması kapsamında yargılandığı davanın iddianamesinde tanık olarak dinlenmişti. Ekinci ayrıca, Cumhuriyet Gazetesi’ne yönelik iddianameyi de hazırlamıştı. Ekinci’nin, İsrail’le Türkiye arasında krize neden olan Mavi Marmara baskınına yönelik iddianamenin altında da imzası bulunuyor. Ekinci iddianamede, İsrail Genelkurmay Başkanı ve 3 üst düzey komutan hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis talep etmişti. Ekinci, kamuoyunda “Çarşı davası” olarak bilinen, Gezi olaylarına yönelik Beşiktaş taraftar grubu Çarşı üyelerinin yargılandığı davada verilen beraat kararına da itiraz etmiş, Yargıtay Ceza Dairesi’ne temyiz başvurusunda bulunarak, kararın bozulmasını talep etmişti.

  HSYK’DAN 2 ÜYE DAHA

  Erdoğan’ın, HSK’ya seçtiği Mehmet Yılmaz, HSYK’nın Başkanvekilliği ve 2. Daire Başkanlığı görevini yürütmüştü. Halil Koç ise hakim ve savcıların atama kararnamelerini çıkaran HSYK 1. Daire Başkanlığı görevini yapmıştı. TBMM ise HSYK üyesi Alp Arslan’ı HSK üyesi seçmişti. Böylece, eski HSYK’nın 3 üyesi yeni HSK’da görev yapmaya devam edecek. Anayasa gereği Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın Başkanı, Adalet Bakanlığı Müşteşarı Kenan İpek’in doğal üyesi olduğu 13 kişilik HSK bu atamalarla tamamlandı.

  4 ÜYE DANIŞTAY’A

  Erdoğan, HSYK üyelikleri sona eren Aysel Demirel, Hayriye Şirin Ünsel, Muharrem Özkaya ve Rasim Aytin’i de yasa gereği Danıştay üyeliklerine seçti.

  Etiketler: gazetehaberler , hsk , üye
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı