Gündem Haberleri

  13 bin PKK’lı Almanya’da

  Uğur ERGAN
  29.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın geçen yılki raporuna göre, Almanya’da PKK’ya tereddütsüz destek veren 13 bin kişi var. ‘Bağış’ adıyla haraç toplanıp, teröristlere gönderiliyor.

  ALMANYA’nın iç ve dış güvenliğinden sorumlu Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın geçen yılki raporu, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın “PKK, aralarında Almanya’nın da bulunduğu birçok Avrupa ülkesinden destek alıyor” görüşünü destekleyen veri ve değerlendirmeler içeriyor. Geçen yılki raporda, PKK’nın Almanya’daki yapılanması ve finans kaynakları 19 sayfada ayrıntılı şekilde anlatıyor. Bu bölümdeki çarpıcı bilgiler şöyle:

  3 bölgede 28 birim

  Almanya’da PKK’ya tereddütsüz destek verenlerin sayısı 13 bine yükselmiş durumda. PKK örgütlenmesini Almanya’yı, “Kuzey, Orta ve Güney” diye 3’e bölerek gerçekleştiriyor. 3 bölgenin altında toplam 28 ayrı birim çalışıyor. Bu birimlere bağlı daha alt birimler ve son olarak da hücre çalışmaları var. Örgüt kadroları, Almanya’daki sempatizanlarını çok kısa süre içinde harekete geçirebilecek kabiliyete sahipler. PKK, Almanya’da lobi çalışmalarını önümüzdeki yıllarda da daha etkili şekilde sürdüreceğini ortaya koymuş durumda. Özelikle Almanya, PKK’nın siyasi ve silahlı mücadelesine maddi katkı yaratmasına imkan bulduğu Avrupa’daki en önemli ülke. ‘Bağış kampanyaları’ adı altında her yıl toplanan para iki haneli milyon Euro’yu buluyor. Bunun dışında bazı Kürt kökenli işadamlarından ‘bağış’ adı altında yüklü miktarda haraç da alınıyor. Ancak PKK’ya gönüllü bağış da bulunan bir kitle olduğu da söylenebilir.

  Para teröriste transfer

  ROJ TV, PKK’ya para akışında önemli rol oynuyor. Almanya ve diğer Avrupa ülkelerinde toplanan paraların bir bölümü Türkiye ve Kuzey Irak üzerinden doğrudan Türk Ordusu’na karşı savaşan teröristlere gidiyor. PKK’nın ‘Ekonomi ve Maliye Bürosu’, Almanya ve diğer Avrupa ülkelerinde toplanan paraları hiçbir resmi para akışı trafiğine sokmadan kuryeler aracılığıyla elden transferini yapıyor. PKK’nın finans kaynağının bir diğer önemli kesimini uyuşturucu trafiğinden sağladığı belirtilse de örgütün Almanya’da uyuşturucu ile uğraştığını ortaya koyan kanıt yok. Ancak ABD, uyuşturucu trafiğini yöneten örgüt diyor PKK’ya. Roj TV’nin yanı sıra Serxwebun, Sterka Ciwan gibi yayınlar ile bir çok internet sitesi, değişik isimler altındaki dernekler, Kürt gençliğinin Türk Ordusu’na karşı savaşan teröristlere katılmasını sağlamada etkili rol oynuyor.

  Özkök bize darbe girişimini  hissettirmedi

  BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök’ün görevde bulunduğu 4 yıl boyunca darbe girişimine yönelik kendisine bir şey hissettirmediğini söyledi. Erdoğan, “4 yıl içinde buna yönelik ciddi gelişme hiçbir zaman aramızda gündeme gelmediği gibi MGK’da da gündeme gelmemiştir” dedi. ATV ile ahaber ortak yayınında konuşan Başbakan Erdoğan, WikiLeaks belgelerini AİHM’ye götüreceğini söyleyen Kılıçdaroğlu’na da “Yolun açık olsun” diye seslendi:

  Bu adımla risk alıyoruz

  “(Oslo görüşmesi) Biz risk alıyoruz. Bir şeylere rağmen adımı atıyoruz. Yine yaparız. Ülkemizin menfaati varsa buna inanıyorsak adımı atarız. Zamanlama meselesi, her an olabilir. Oslo olmazsa başka bir yer olabilir. Oslo’nun başlaması, İmralı’ya gitmek. Şartları zorlayacağız.

  Oslo, seçim öncesi faydalı oldu

  (Oslo’nun olumlu yanları) Bu görüşmelerde olumlu şeyler olmadı mı, oldu. Bu şehit cenazelerinde çok ciddi azalmalar oldu. Seçime gidişte bazı sıkıntıların dışında daha olumlu bir zeminde gidilebildi. Bu daha ileri bir noktaya gidebilir. Ama şu anda İmralı’nın tesiri ne kadar olur bilmem. Kandil mi, Avrupa mı daha etkili bilemem.

  Darbeyi kararlılığımız engelledi

  (Özkök ve Yalman arasında darbeyi kimin engellediği açıklamaları) Kendi içlerinde darbeyi önleme mahareti olduysa teşekkür ederiz. Ama iktidarın kararlılığı her şeyin önüne geçmiştir. Siyasi iktidar kararlılığıyla buna fırsat vermemiştir. Bir defa onlara ‘yerinizi bilin’ dedik.

  28 Şubat defteri kapanmaz

  (28 Şubat davasında medya patronlarının çağrılması). Bir şey çıkar mı? Bazı gizli kalan gerçekler ortaya çıka-
  bilir. Sadece medya sahipleri değil. Köşe yazarları çağrıldı. Çağırılmayanlar var. Onlar da çağrılmalı. Pat-ronların gizli kalan gerçekleri açıklaması lazım. Çünkü bu defter açıldı. Kolay kolay kapanmaz.”       

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı