Gündem Haberleri

GÜNDEM

  123 kişiye KCK gözaltısı

  Faruk BALIKÇI-Zeki GÜNAY/DHA
  05.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme: 05.10.2011 - 07:36

  Diyarbakır, Batman, Ankara, İstanbul ile Mardin’in Derik ve Siirt’in Kurtalan ilçelerindeki operasyonda PKK’nın Türkiye yapılanması KCK adına faaliyette bulunduğu gerekçesiyle aralarında BDP yöneticilerinin de olduğu 123 kişi gözaltına alındı. Gaziantep’teki operasyonda gözaltına alınan 20 kişi dün tutuklandı.

  Vekilin evi arandı

  BDP Genel Başkan Yardımcısı Erkan Pişkin, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eski Başkan Yardımcısı Dr. İlhan Diken ile Derik Belediye Başkanı Çağlar Demirel, BDP Diyarbakır il Başkan Yardımcısı Mehmet Aksünger, Kent Meclisi Sözcüsü Zübeyde Zümrüt, Azadiya Velat Gazetesi’nin eski Genel Yayın yönetmeni Tayyip Temel’in de aralarında olduğu 40 kişi gözaltına alındı. BDP Milletvekili Nurseli Aydoğan’ın evinde de arama yapıldı. Eşzamanlı İstanbul, Ankara, Batman ile Mardin’in Derik ve Siirt’in Kurtalan ilçesinde yapılan operasyonlarda da BDP Genel Başkan Yardımcısı Erkan Pişkin, Genel Sayman Salih Yıldız, Derik Belediye Başkanı Çağlar Demirel de gözaltına alınanlar arasında.

  Başbakan haddini bilsin diye sokakta olacağız

  BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, gözaltılara tepki göstererek, şöyle dedi: “KCK operasyonları adı altında PM üyelerimiz, belediye yöneticilerimiz, parti çalışanları tutuklanıyor. Eğer KCK buysa KCK’nın genel başkanı ben oluyorum. Çünkü tutukladıklarının tamamı BDP’li arkadaşlarımız. Böyle bir ortamda olgun, uzlaşmacı ve çözüme dayalı tartışmalar yürütebilir miyiz kendi içimizde tartışıyoruz. Türkiye birileri için demokratikleşiyor olabilir. AKP’den beslenenler olabilir. Ama Türkiye’nin bir kısmı giderek 12 Eylül dönemini aratmayan uygulamalara tanık oluyor. Şu anda KCK adı altında yapılan operasyon PKK karşısında çaresiz kalmış umutsuz kalmış hükümetin, BDP’den intikam alarak kendi tabanını rahatlatma faaliyetidir. Biz de Başbakan haddini bilsin diye sokaklarda olacağız. Elinden geliyorsa bizden başlayarak tutuklasın. Bundan sonra başına nasıl bela alacağını göreceğiz.”

  G.Antep’te 20 tutuklu

  Gaziantep’te BDP İl Başkanı Bedran Fermanoğlu ile Şahinbey İlçe Başkanı İsmail Demir’in de aralarında olduğu 3’ü kadın 20 kişi tutuklandı. Aramalarda terör örgütüne ait çeşitli yazışmaların bulunduğu bildirilen bilgisayar ve hard disklere el konulmuştu.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı