YOZGAT HABERLERİ

1200 yıllık Hititlerin Heykel Atölyesi yeniden dirilecek

DHA
28.04.2017 - 10:28Son Güncelleme :
DHA

Halit YILMAZ/SORGUN(Yozgat), (DHA)- YOZGAT’ın Sorgun ilçesine bağlı Yeniyer Beldesi’nde Hitit döneminin ilk Heykel Atölyesi olarak kullanıldığı tespit edilen bölgede Konya Ovası Projesi Kalkınma İdaresi (KOP) ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ile yapılan kurtarma çalışmaları kapsamında ‘Açık Hava Müzesi ve Kültür Park’ kurulacak. 
Yeniyer Beldesi, Belediye Başkanlığı tarafından hazırlanan proje kapsamında ‘Hitit Heykel Atölyesi’nin bulunduğu yaklaşık 14 bin metre kare alan üzerine inşa edilecek ‘Açık Hava Müzesi ve Kültür Park’ projesiyle, Yozgat’ta turizmin yeni merkezlerinden biri olacağı belirtildi. Yeniyer Belde Belediye Başkanı Osman Yılmaz, yaptıkları çalışma sonucu Hititler tarafından heykel atölyesi olarak kullanılan bölgenin hem turizme kazandırılacağını, hem de kaçak kazıcıların tehdidinden kurtarılacağını söyledi.
M.Ö. 1200 yıllarına ait Hititlerin ilk heykel atölyesi olduğu bilinen bölgede Hattuşa, Alacahöyük, Kerkenes gibi tarihi dokulara sanat eserleri üretildiğini kaydeden Yılmaz; “Kazankaya, Armutlu ve Hapis Boğazı olmak üzere 3 farklı noktada bulunan tarihi alan birinci derece de arkeolojik sit alanı olarak ilan edildi. Tarihte buranın çok önemli bir yer olduğu bilinmekle beraber, yüzeye çıkmış çok önemli tarihi eserlerin kaçak kazılar neticesinde yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalmaktaydı. Bu duruma da bir son veriyoruz. Yozgat Müze Müdürlüğü’müz ile birlikte hazırlamış olduğumuz proje yakında hayata geçiyor” dedi.
Başkan Osman Yılmaz, projenin içeriğinde hediyelik eşya satış yeri, sinevizyon odaları, kütüphane, açık oyun alanı ve yeşil alanların bulunacağını ifade ederek, “Binamız 500 metre kare bir alandan oluşacak. Hem ören yeri ve müze, hem kadın yöresel ürünler üretim atölyesi hem de saydığım diğer sosyal donatılar yer alacak” diye konuştu.
FOTOĞRAFLI
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Yozgat haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Yozgat ilinden 1200 yıllık Hititlerin Heykel Atölyesi yeniden dirilecek hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Nisan 2017 tarihinde saat 10 28’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 1200 yıllık Hititlerin Heykel Atölyesi yeniden dirilecek haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı