Gündem Haberleri

GÜNDEM

  120 bin alabalığın zehirlendiği iddiası

  aa
  27 Ekim 2005 - 11:08Son Güncelleme : 27 Ekim 2005 - 11:08

  Konya'nın Sarayönü İlçesi'nde kurulu balık üretme tesislerinde yaklaşık 120 bin balığın ölümünden sonra, İl Çevre ve Orman Müdürlüğü ile Selçuk Üniversitesi (SÜ) harekete geçti.

  Sarayönü'nde Zengi Mevkii'nde bulunan Bakırpınar Deresi üzerine kurulan üretme tesislerinde yetiştirilen alabalıklar, hızla ölmeye başladı.

  Üreticileri de şaşırtan bu durum karşısında İl Çevre ve Orman Müdürlüğü ile Selçuk Üniversitesi'nden ekipler bölgedeki tesislerde balık ölümleriyle ilgili araştırma başlattı, balıklardan ve sudan laboratuvar incelemesi için örnekler aldı.

  Aynı bölgede Yenicekaya Köyü'nde balık üretme tesisi bulunan Nevzat Demir, kendi tesisinde 30 bin, diğer tesislerde 90 bin olmak üzere toplam 120 bin alabalığın telef olduğunu söyledi. Demir, tesislerin toplam zararının 150 bin YTL'den fazla olduğunu bildirdi.

  Konya İl Çevre ve Orman Müdürlüğü yetkilileri ise derede sadece alabalık değil, kurbağa ve yılan gibi birçok canlının da telef olduğunu söyledi.

  Dereye atık su karıştığını, ancak atığın aniden 120 bin balığı öldürmeyeceğini vurgulayan yetkililer, zehirlenme şüphesi üzerinde durulduğunu, alınan örneklerin incelenmesinin ardından balık ölümlerinin nedeninin bulunabileceğini belirtti.
  Bu arada, üreticilerin zehirlenme şüphesiyle şikayeti üzerine, savcılığın olayla ilgili soruşturma başlattığı bildirildi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı