« Hürriyet.com.tr
MENÜ

12 yıllık rekoru kırdı

Bosna-Hersek'in Banya Luka kentinde dün başlayan “Balkan Gençler Yüzme Şampiyonası”nda bayanlar 50 metre sırtüstünde yarışan Hazal Sarıkaya, Türkiye'nin yüzünü güldürdü.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Yüzme Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Sultan Acuner'in başkanlığında Banya Luka'ya gelen Türk kafilesi, 13 ülkenin iştirak ettiği yarışmaya 25 sporcuyla katılıyor.

Banya Luka'daki Olimpik Yüzme Havuzu'nda yapılan yarışlarda Hazal Sarıkaya 2 altın, Nihan Çakıcı gümüş, Gülşah Sude Özgen ise bronz madalya aldı.

Milli yüzücü 15 yaşındaki Hazal Sarıkaya, dünkü yarışlarda 2 rekor birden kırdı. Şampiyonada bayanlar 50 metre sırtüstü kategorisinde 29.10'luk derece elde eden Sarıkaya, Türkiye büyükler ve Balkan gençler rekorunu kırarak tarihi bir başarıya da imza attı.

Elde ettiği bu başarısını Sultan Acuner, antrenörü Ali Can ve takım arkadaşlarıyla paylaşan Hazal Sarıkaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 3 yıldır uluslararası müsabakalara katıldığını, daha önce de birçok başarıya imza attığını söyledi.

Banya Luka'daki yarışlarda 12 yıldır kırılamayan rekoru kırdığı için çok mutlu olduğunu ifade eden Sarıkaya, “Buraya Balkan rekorunu kırmak için gelmiştim. Hatta bu yönde arkadaşlarımla da iddiaya girdim. İleri de daha büyük başarılara imza atacağıma inanıyorum” dedi.

Sarıkaya'nın antrenörü Ali Can ise öğrencisinin başarısından dolayı büyük gurur duyduğunu ifade ederek, hep birlikte daha güzel başarılar göreceklerini söyledi.

Yüzme Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Sultan Acuner de Hazal Sarıkaya'nın bir aksilik olmadığı takdirde, bu başarılarını devam ettireceğine inandığını dile getirdi.

Hazal Sarıkaya'nın Türkiye'nin yeni yetişen “altın çocuğu” olduğunu belirten Acuner, “Hazal Sarıkaya, Avrupa ve dünya şampiyonaları ile olimpiyatlarda da Türkiye'nin yüzünü güldürecektir” diye konuştu.

TÜRKİYE “B” TAKIMI İLE YARIŞLARA KATILIYOR

Sultan Acuner, Banya Luka'da yapılan yarışlara 25 sporcuyla katıldıklarını ve bu sporculardan Hazal Sarıkaya hariç, diğerlerinin “B” takımında yer aldıklarını belirtti.

Amaçlarının diğer gençlere de fırsat verip onları da “A” takımına kazandırmak olduğnu söyleyen Acuner, şöyle konuştu:

“Buradaki şampiyonaya Türkiye dışında sadece Romanya 'B' takımı ile katılıyor. Biz 'B' takımındaki sporcularımızı bu tür şampiyonalara getirerek, fırsat tanıyor, onların önünü açıyoruz. Başarılı olmaları halinde ise 'A' takımına kazandırıyoruz. Türkiye'de çok önemli yetenekler bulunuyor. Bu yeteneklere Yüzme Federasyonu olarak sahip çıkıyoruz ve onlara her türlü desteği veriyoruz. Federasyonumuz, yüzme ile ilgili dünyadaki tüm gelişmeleri takip ediyor ve antrenörlerimiz aracılığıyla bu gelişmeleri sporculara aktarıyor. Gelecek yıl Türkiye'de yapılacak dünya şampiyonasına kadar hazırlıklarımızı sürdüreceğiz. O yarışmada finalde yüzeceğimize hepimiz inanıyoruz.”
Bugün akşam sona erecek şampiyonada, Türk sporcular çeşitli kategorilerde yarışlarını sürdürüyor.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler