Dünya Haberleri

DÜNYA

  12 yıl önce büyük bir umutla kurulmuştu

  Ersin ARSLAN, DHA
  14 Haziran 2017 - 12:32Son Güncelleme : 14 Haziran 2017 - 12:36

  Danimarka Başbakanı Lars Lökke Rasmussen, 12 yıl önce kurulan Danimarka Vergi Dairesi’nin (Skat) kapatılacağını açıkladı. Rasmussen, “Danimarkalıların vergi dairesine sabrı dolmuştur” dedi.

  DANİMARKA merkezi vergi dairesi 12 yıl önce ülkedeki 300 vergi ofisinin bir araya getirilmesi ile oluşturulmuştu. Kurulduğu günden bu yana skandallarla çalkalanan Danimarka Vergi Dairesinin kapatılacağını açıklayan Başbakan Rasmussen, “Toplumumuzu ayakta tutan temel değerlerden birisi birbirimize ve kurumlarımıza olan güvendir. Danimarka’yı ayakta tutan temelleri yıkabilecek, vatandaşlarımız arasında ve toplum ile sosyal kurumlar arasında çatlaklık varsa; ki bu vergi konusunda böyledir ve uzun süredir yoğun sorunlar yaşanmıştır” dedi.

  1.5 MİLYAR DOLAR DOLANDIRILDI

  Kurulduğu günden bu yana yaşanan skandallardan en önemlisi, yabancı yatırımcıların Danimarka Vergi Dairesi’ni 10 milyar Danimarka Kronu (1.5 milyar dolar) dolandırması olmuştu. Daha sonra dijital otomatik vergilendirme sistemi kuran vergi dairesi, programın yanlış hesaplamaları nedeniyle 70 milyon dolardan fazlaya mal olan sistemi tümden terk etmek zorunda kaldı. Vergi hesaplamalarının bir kısmının halen manuel yapıldığı ülkede Danimarkalıların vergi dairesinin toplamaktan ümidi kestiği 98 milyar kron vergi borcu bulunuyor.
  “Danimarkalıların vergi dairesine sabrı dolmuştur. Bu nedenle bu kurumu kapatıp yerine yeni bir vergi sistemi kurmaya karar verdik” diyen Başbakan Rasmussen, yeni sistemde spesifik görevleri olan yedi yeni kurumun oluşturulacağını açıkladı.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı