Gündem Haberleri

  12’ncisi halkoyuyla seçilebilir

  Hürriyet Haber
  10.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  TBMM Başkanı Bülent Arınç, "Eğer Meclis kendi cumhurbaşkanlığı seçimini bugüne kadarki Anayasa kurallarıyla yapmak isterse, 10 Ağustos’tan sonraki süreci kullanabilir" dedi. 4 Kasım’da yapılacak seçimin, Meclis kararıyla 22 Temmuz’a alındığını hatırlatan Arınç, genel seçimle ilgili şunları söyledi:

  "Anayasa Mahkemesi’nin aldığı son karar doğrudur. Bu kararla 21 Ekim’de söz konusu Anayasa değişiklikleri halkoyuna sunulacak. 22 Temmuz’dan sonra başlayacak süreçte, 10 Ağustos’ta Meclis Başkanlığı seçimi yapılacak. Eğer Meclis kendi cumhurbaşkanlığı seçimini bugüne kadarki Anayasa kurallarıyla yapmak isterse, 10 Ağustos’tan sonraki süreci kullanabilir. Bu takdirde Anayasa oylamasının kabul edilmesi halinde de cumhurbaşkanının 12’ncisinin halkoylamasıyla seçilmesi gündeme gelebilir."

  SEZER DEVAM EDEBİLİR Mevcut durumda Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer görevini sürdürüyor. Ortada cumhurbaşkanlığı makamı için "boşalma olması hali" yok. Dolayısıyla Anayasa değişiklikleri yapılıncaya kadar Sayın Sezer, bu göreve devam edebilir. Halk oylamasından sonra yapılacak Anayasa değişikliğiyle yeni cumhurbaşkanı halk tarafından seçilebilir.

  CHP SIÇRAMA YAPAMAZ CHP’de DSP ile ittifak yapmış olmasına rağmen büyük bir sıçrama görülmeyecektir. MHP’nin bir ölçüde barajı aşma ihtimalinin bulunduğunu söylüyorum. A.A

  Muayeneyiyarım kesti

  Arınç, Manisa’daki temaslarında gezici göz tarama aracını ziyaret etti. Basın mensuplarının ve diğer hastaların oluşturduğu kalabalık bir ortamda sağlıklı muayene yapılamayacağını belirten Arınç muayeneyi yarım kesti.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı