Gündem Haberleri

GÜNDEM

  12 milyon Müslüman katledildi kimsenin sesi çıkmadı

  Engin ÖZMEN / DHA
  14.01.2015 - 01:20 | Son Güncelleme: 14.01.2015 - 00:45

  DİYANET İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Avrupa’da her 3 kişiden birinde İslamofobi olduğunu öne sürdü. Görmez, Edirne’de düzenlenen 30. İl Müftüleri İstişare Toplantısı’nda özetle şunları söyledi:

  “Son 10 yılda acılarla kıvranan İslam coğrafyasında 12 milyon insan katledildi. Yok edildi. Ama geçen hafta Paris’te yine aynı şekilde hiçbir müminin, hiçbir aklı selimin kabul etmeyeceği bir şekilde 12 insan hunharca katledildi. Ama 12 milyon insanının katline ses çıkarmayan insanlık, sadece 12 kişiye düzenlenen bir cinayet sebebiyle ayağa kalkmasını da hep birlikte ibretle izledik. Dünya kamuoyunca teröre, şiddete ve vahşete sadece öldürülenlerin kimliğine ve coğrafyasına göre tepki oluşturuluyorsa, bu ölümlere çare bulmak maalesef mümkün değildir. Eğer dünya bu ölümlerin hepsine ama hepsine, bu katliamların tamamına din, mezhep, coğrafya ve bölge ayırımı yapmazsızın aynı tepkiyi vermiyorsa, işte asıl insanlık o zaman tümüyle ölmeye mahkûmdur.”

  ÇOCUKLARIN EVLİLİĞİ İSLAM’A UYGUN DEĞİL

  Edirne Vali Dursun Ali Şahin’i ziyaret eden Görmez, Sosyal Doku Vakfı Başkanı Nureddin Yıldız’ın “6 yaşındaki çocukla evlenilebilir” açıklamasının hatırlatılması üzerine İslam dinine göre çocukların evlendirilmesinin uygun olmadığını söyledi. Diyanet İşleri Bakanlığı ve Din İşleri Yüksek Kurulu’nun bunun dinen uygun olmadığını açıkladığını belirten Görmez, “Başkası tarafından, küçükken, evlendirilenler, evliliğe zorlanan kız çocukları en büyük haksızlığa uğramış demektir” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı