« Hürriyet.com.tr
MENÜ

12 genç adam

Litvanya, Avustralya, Brezilya ve Katar'ı yenen Yunanistan'a ise şanssız bir şekilde kaybeden A Milliler, Saitama'daki maçta NBA oyuncularından kurulu Slovenya'yı nefesleri kesen maçta 90-84 yendi adını son 8 takım arasına yazdırdı.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Japonya'da destan yazan 12 Dev Adam, NBA oyuncularından kurulu Slovenya'yı da devirdi ve adını çeyrek finale yazdırdı.

Karşılaşmaya çok istekli ve hareketli başlayan (A) Milli Basketbol Takımı, hareketli savunmasıyla rakibine kolay sayı bulma şansı tanımadı ve pota altından bulduğu basketlerle 3. dakikayı 6-1 önde geçti.

Slovenya Miliç'in sayılarıyla oyunda dengeyi yakalasa da Fatih ve Hakan ile etkili oyununu sürdüren ay-yıldızlılar, 7. dakikayı 14-12 üstün geçti. Nesteroviç ile boyalı alanı iyi kullanan ve üst üste sayılar bulan Slovenya karşısında Kaya'nın basketleriyle kontrolü elinde tutan Milliler, ilk periyodu 20-19 önde bitirdi.

İYİ SAVUNDUK

Karşılıklı basketlerle girilen 2. çeyrekte rakibinin boş döndüğü hücumlarda basit top kayıpları yapan Türkiye, Nachar ve Beciroviç'i durdurmakta zorlansa da İbrahim'in skora katkısıyla 14. dakikaya da 1 sayı farkla 28-27 önde girdi. Ender'in başarılı oyunu sonrası bulduğu sayılara Serkan da katkıda bulununca oyunun kontrolünü eline geçiren Milli Takım, aradaki farkı giderek açmaya başladı. 6 dakika içinde rakibinin 9 sayı atmasına izin veren Türkiye, bulduğu 16 sayıyla devreyi 44-36 önde tamamladı.

ÜÇÜNCÜ ÇEYREK FOBİSİ

Daha önceki maçlarda da üçüncü çeyrekte, sıkıntı yaşayan Ay yıldızlılar, 8 sayılık farkı kaybetti. A Milliler, 3. periyodun ilk dakikalarında Kerem ile etkili oldu. Bu oyuncunun üst üste attığı 5 sayıyla pota altını iyi kullanan milliler, Serkan'ın faul atışlarından bir tanesini sayıya çevirmesiyle, 25. dakikaya 50-45 önde girdi. Savunmasında sorunlar yaşamaya başlayan ve Beciroviç'i durdurmakta zorlanan milli takım, 1 dakika içinde 8-2'lik seriyle geride kalınca, 26. dakika 53-52 Slovenya lehine geçildi. Dış atışlardan Cenk, pota altından da Ermal ile sayılar bulan Türkiye, Slovenya'nın hızlı hücumlarına engel olamayınca 3. periyot 60-60 berabere sonuçlandı.

ENGİN ATSÜR VE SERKAN'IN ÜÇLÜKLERİ

Son çeyrekte Slovenya Udrih ile çok etkili bir oyun ortaya koydu. Bu oyuncunun üst üste attığı 7 sayıya, Milli Takım Cenk, Ermal ve Serkan ile karşılık verince, 33. dakikada 4 sayı farkla öne geçti: 71-67. Udrih'in dış atışlarda yakaladığı yüksek yüzde ve Nesteroviç'in de pota altından bulduğu basketlerle 7-0'lık seri yakalayan Slovenya, 35. dakikayı 3 sayı önde geçti: 74-71. Engin ve Serkan'ın dış atışlardan bulduğu basketlerle oyundan kopmayan Türkiye, oyunda yeniden dengeyi sağladı ve son 2 dakikaya 5 sayı farkla (84-79) önde girdi. Büyük çekişmenin yaşandığı son bölümde rakibine oranla daha akıllı ve organize hücumlar ortaya koyan ve taktik faulleri sayıya çeviren Milli Takım, karşılaşmadan 90-84 galip ayrıldı.

RAKİP ARJANTİN

Türkiye bu galibiyetle 2. kez katıldığı Dünya Şampiyonası'nda çeyrek finale yükseldi. Şimdi  çeyrek finaldeki rakip basketbol ekollerinden ve "Japonya'daki en iyi takım" yakıştırması yapılan  Arjantin. Maç salı günü oynanacak.

Salon: Saitama Super Arena
Hakemler: Michael Aylen (Avustralya) **, Fabio Facchini (İtalya) **, Anibal Jose Carrion (Porto Riko) **

Türkiye: Cenk***,,11, Serkan xxx 24, Fatih**, 4, Kaya **, 10, Hakan **, 4, İbrahim **, 6, Ermal **, 8, Engin**,6, Kerem ***11, Ender **, 6

Slovenya: Lakoviç * 3, Beciroviç *** 13, Nesteroviç ** 14, Zagoraç * 3, Miliç ** 6, Udrih *** 18, Nachbar ** 14, Jurak * 2, Brezec ** 11
1. periyot: 20-19
Devre: 44-36 (Türkiye lehine)
3. periyot: 60-60
 

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz