Gündem Haberleri

GÜNDEM

  12 Eylül'le rövanş olmaz

  Hürriyet Haber
  13 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 13 Eylül 2000 - 00:01

  Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, 12 Eylül döneminde çıkan yasaların Anayasa'ya aykırı olamayacağını öngören geçici 15'inci maddenin yürürlükten kaldırılmasını istedi. Türk, bu maddenin tamamen kaldırılmasının ise rövanşizme yol açacağını, bunu doğru bulmadığını söyledi.

  ADALET Bakanı Hikmet Sami Türk, 12 Eylül döneminde çıkarılan yasa ve KHK'ların Anayasa'ya aykılığının ileri sürülemeyeceğini öngören Anayasa'nın geçici 15. maddesinin yürürlükten kaldırılma zamanının geldiğini söyledi. Türk, 15. maddenin tamamen kaldırılmasına ise karşı çıktı ve bunun geriye dönük ‘Rövanşizme’ yol açağını ve Türkiye'nin istikrarı için yararı olmayacağını savundu.

  1982 Anayasası'nın geçmiş dönemden kaynaklanan bir tepki sonucu doğduğunu ve bu kapsamda temel hak ve özgürlüklere kısıtlama getirdiğini vurgulayan Türk, aradan 18 yılın geçtiğini, Anayasa'nın çağın koşullarına uygun hale getirilmesi gerektiğini söyledi. Türk, şöyle devam etti: ‘‘Anayasa'nın geçici 15. maddesinin 3. fıkrasının yürürlükten kaldırılma zamanı gelmiştir. O dönemde çıkan yasa ve KHK'ların Anayasa'ya uygunluk denetimi yapılmalıdır. Parlamentoda çalışmalarına devam eden Uzlaşma Komisyonu'nun 15. maddenin 3. fıkrasının kaldırılması yönünde görüşbirliği vardır. Tamamıyla kaldırılması geriye doğru rövanşizme neden olur. Bunun da Türkiye'nin istikrarı için hiçbir yararı yok.’’

  Türk'ün söylediği değişiklik yapılırsa, 12 Eylül yasalarına Anayasal denetim yolu açılacak, ancak yargı bağışıklığı getiren koruma kalkanı sürecek.

  Bu arada, Memur-Sen Genel Başkanı Fatih Uğurlu ve beraberindeki 6 sendika başkanı, Bakan Türk'ü dün makamında ziyaret etti. Ziyarete ilişkin bilgi veren Türk, konfederasyonun, ‘Ombudsman Yasa Tasarısı’na da destek verdiğini söyledi. Türk, konfederasyonun memurların işten atılmasını kolaylaştıran ve Cumhurbaşkanı tarafından iade edilen Kanun Hükmünde Kararname konusundaki kaygılarını da dile getirdiklerini de anlattı. Türk, getirilmek istenen yeni düzenleme ile memurların işten çıkarılmasına yeni bir neden eklendiğini vurgulayarak, şöyle devam etti: ‘‘Bu neden yıkıcı, bölücü ve cumhuriyetin nitelikleriyle bağdaşmayan faaliyetlerde bulunan memurların işten çıkarılmasını öngörüyor. Ancak mevcut yasalarda olduğu gibi yargı yolunu kapamıyor.’

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı