Gündem Haberleri

GÜNDEM

  12 Eylül'de 1 milyon 683 bin kişi fişlendi

  12 Eylül 2008 - 11:56Son Güncelleme : 12 Eylül 2008 - 11:56

  CHP Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özbolat Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin’in yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde 12 Eylül 1980 darbesinde 1 milyon 683 bin kişinin fişlendiğini belirterek “Fişlenen 1 milyon 683 bin kişinin kayıtları hala duruyor mu?” diye sordu.

  CHP Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özbolat Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin’in yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde üzerinden geçen 28 yıla rağmen, hesaplaşması yapılmayan 12 Eylül darbesinin Türkiye demokrasi tarihinde kara bir leke gibi durduğunu söyledi. Darbeleriyle hesaplaşmayan tek ülkenin Türkiye Cumhuriyeti olduğunu söyleyen Özbolat, “darbe girişimi adıyla son ayların moda davası Ergenekon’un yanında, yaşanmış bir darbeyi hiç gündeme getirmemek demokrasi tarihini yaralı bırakmaktır. Arjantin, Şili ve en son Pakistan bile demokrasilerini kesintiye uğratan, binlerce insanın ölümüne, yargılanmasına, işsiz ve aç kalmasına neden olan darbeleriyle hesaplaşarak demokrasilerini güçlendirmişken, Türkiye Cumhuriyeti ‘şüphesiz, şaibesiz’ gerçek darbecilerini ‘Anayasal güvenceye’ alan tek ülke olma özelliğiyle çağdaş dünyadan ayrılmıştır” dedi.

  12 Eylül darbesinin adil savunma imkanı verilmeden yüz binlerce insanı mağdur etmesiyle insanlık tarihindeki kara yerini aldığını ifade eden Özbolat, resmi rakamlara göre 650 bin insanın gözaltına alındığını, 1 milyon 683 bin insanın fişlendiğini, aralarında Erdal Eren’in de olduğu 50 kişinin idam edildiğini, cezaevlerinde 300, işkence gördüğü için 200 civarı insanın öldüğünü kaydetti. 12 Eylül’de yüzbinlerce insana pasaport verilmediğini, binlerce insanın vatandaşlıktan çıkarıldığını, on binlerce insanın işten atıldığını ve binlerce öğretim üyesinin okullarından uzaklaştırıldığını söyleyen Durdu Özbolat, “bugün TBMM çatısı altında belki de onlarca 12 Eylül mağduru milletvekili bulunmaktadır” dedi. Özbolat Bakan Şahin’e şu soruları yöneltti:

  “Fişlenen 1 milyon 683 bin kişinin kayıtları hala duruyor mu? Yurttaşlıktan çıkarılanların kaçı yeniden vatandaşlığa alındı? Asmayalım da besleyelim anlayışını ifade eden ‘Netekim’ Kenan Evren’in Arjantinli, Şilili dostlarından nitelik olarak farkı nedir? Oradakilerin yargılanması mı, buradakinin yargılanmaması mı doğru? İdam edildikten sonra Yüzbaşı Burhan Erdem’e teslim edilen Veysel Güney’in cesedi konulduğu söylenen mezarda bulunamamıştır. Ailenin başvurusu üzerine yapılan DNA incelemesi orada yatan cesedin, Veysel Güney olmadığı yönündedir. Veysel Güney’in mezarı nerededir?”

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 9 Yorum }
  • Umut Aslan 12.9.2008 15:14:22
   Yunanistan,Sili, Arjantin darbecileri yargialdilar bizse yalilarda onlari besliyoruz.Demokratik bir ülkeyin Genelkurmayi,hükümeti suclular ordu mensubu da olsalar onlara sahip cikmaz.Bizde ise Kenan Evren hergün Genelkurmay`in resepsiyonunda.Iskencelerde sistematik iskenciler ise hala korunuyorlar
  • MZAFER IŞIK 12.9.2008 14:54:47
   MARAŞTA, ÇORUMDA YAŞANAN KATLİAMLARIN SORUMLULARIDA BULUNMALI.BU ÜLK ÜZERİNDE OYNANA OYUNLARDA 10 BİNLERİ KAYBETTİK. POLİS KENDİ İÇİNDE ÜÇE, SOL 63 GRUBA, SAĞ 20 YE YAKIN GRUBA BÖLÜNDÜ.MAHALLELER, SOKAKLAR SAĞA -SOLA BÖLÜNDÜ.BUNUN HESABINI KİM VERECEK.O ANLARI DÜŞÜNÜP BUGÜNE YİNE ŞÜKRETMEK LAZIM.
  • Metin BAŞPINAR 12.9.2008 14:52:57
   Şimdi de bu iş yapılmıyor mu sanıyorsunuz?.Son sayıma dikkat ettiniz mi?.
  • MZAFER IŞIK 12.9.2008 14:51:23
   ŞUNUDA SORMAKGEREKİYOR.12 EYLÜLÜ OLUŞTURAN NEDENLERİ YARATANLARIN KİMLER OLDUĞUNU.KARDEŞ KAVGASINI KÖRÜKLEYEN,ALEVİ SÜNNİ ÇATIŞMASINI,SOLCU SAĞCI ÇATIŞMASINI KÖRÜKLEYENLERİN BİNLERCE İNSANIN ÖLÜMÜNE SEBEP VERENLERİN KİMLER OLDUĞUNU BİLMEK LAZIM.OTARİHTE İKTİDAR OLAN SİYASİLERDE KENAN PŞA KADAR SUÇLU
  • MZAFER IŞIK 12.9.2008 14:48:19
   CHP Lİ MİLLETVEKİLİ YANLIŞ ADAM SORU ÖNERGESİ VERMİŞ. BU İŞ 28 YIL ÖNCE YAŞANDI. O ZAMAN BAKAN ŞAHİN NE GÖREVDEYDİ BİLEMEM AMA ASIL SORUNUN MUHATABI KENAN EVREN. TABİ ONUNDA DOKUNULMAZLIĞI VAR.SÜLEYMAN DEMİREL HAYATTA. ECEVİT , TÜRKEŞ<br>ÖLDÜ, ERBAKAN HAYATTA. ONLARADA SORMAK LAZIM
  • MZAFER IŞIK 12.9.2008 14:44:54
   NE YAZACAĞIMI BİLEMİYORUM. 12 EYLÜL BİR KARABASAN. 12 EYLÜL BİR CEHENNEM. 12 EYLÜL SOL VE SAĞIN BİRBİRİNDEN İNTİKAM ALDIĞI GÜN. 12 EYLÜL 60 İHTİLALİ İLE 12 MART MUHTURASINI VEREN PAŞALARIN ÖDEŞTİĞİ GÜN. 12 EYLÜL İNSANLIK SUÇLARININ ÖRT BAS EDİLDİĞİ GÜN. 12 EYLÜL 10 BİNLERİN YOK OLDUĞU GÜN.
   
  HaberlerecbKonya BarosuFevzi Kayacanistifakorgeneralhava kuvvetlerihasan