Gündem Haberleri

GÜNDEM

  12 Eylül duası

  Hürriyet Haber
  13 Eylül 2012 - 00:00Son Güncelleme : 13 Eylül 2012 - 01:49

  12 Eylül darbesinin yıldönümü nedeniyle basın toplantısı düzenleyen CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, 12 Eylül uygulamalarının bugün de iktidarda olduğunu belirterek, “Erdoğan, Evren kadar yaşasın. 30,40 yıl daha yaşasın ki bugün kendisine yalakalık yapanların yetki elinden gittiğinde Kenan Evren’e şimdi nasıl yapıyorlarsa onu da görsün” diye konuştu.

  CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, 12 Eylül 1980 darbesinin yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, “Recep Erdoğan’a uzun ömürler diliyorum. Kenan Evren kadar yaşasın. 30, 40 yıl daha yaşasın ki bugün kendisine yalakalık yapanların yetki elinden gittiğinde Kenan Evren’e şimdi nasıl yapıyorlarsa onu da görsün” dedi. İnce dün TBMM’deki basın toplantısında şunları söyledi:

  “Kenan Evren döneminde çıkarılan kanun ve kanun hükmünde kararnamelerin tümü duruyor. 12 Eylül’ün ruhu yerinde duruyor, 12 Eylül’ün YÖK’ü duruyor, 12 Eylül’ün zihniyeti duruyor. Atatürk’ün vasiyetini çiğnemişti 12 Eylülcüler, AKP de o vasiyeti çiğnemeye devam ediyor. Yani 12 Eylül’ü yapan cunta ortada yok ama düşünceleri, uygulamaları halen bugün iktidardadır.

  Evren’le Erdoğan aynı kişidir

  Kenan Evren gitti, Recep Erdoğan geldi ama faşizm hiç yer değiştirmedi. Kenan Evren’in DGM’leri vardı, Recep Erdoğan’ın özel yetkili mahkemeleri var. Kenan Evren, Ertuğrul Günay’ın, babasının cenazesine gitmesini engellemişti, Recep Erdoğan da Mehmet Haberal’ın babasının cenazesine gitmesine izin vermedi. Evren döneminde insanları takip eden siyasi şube şefleri vardı, şimdi teknoloji ilerledi, ortam ve telefon dinleyen siyasi şefleri var Recep Erdoğan’ın. Evren’in yaptığı 12 Eylül darbesinden bu yana 32 yıl geçti, Recep Erdoğan’ın ise yaptığı 12 Eylül’ün üzerinden 2 yıl geçti. Kenan Evren’le Recep Erdoğan aynı kişidir. Aralarında bir fark vardır; Kenan Evren 5 generalle birlikte karar veriyordu, Recep Erdoğan tek başına karar veriyor. Ayrıca Kenan Evren’in belinde silahı vardı, Recep Erdoğan’ın cebinde çakısı var. Her ikisi de memleketi karanlığa götürmüştür. Faşizmi iliklerimize kadar hissetmişizdir.”

  12 Eylül komplodur

  MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri de dün yaptığı açıklamada, “12 Eylül Türkiye’ye karşı kurulmuş bir komplodur. 12 Eylül’ün inşa etmeye çalıştığı şahsiyetsiz, iddiasız, idealsiz, duyarsız, apolitik ve edilgen insan tipi bugünkü Türkiye’nin de en önemli sorunudur. 12 Eylül suya sabuna dokunmayan, büyükler en iyisini bilir zihniyetine sahip, ‘Gözlerimi kaparım vazifemi yaparım’ diyen insan algısını idealleştirmiştir. Bu yönü itibarıyla Türkiye’de toplum, 12 Eylül darbesinin bedelini ödemeye hâlâ devam ediyor” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı