« Hürriyet.com.tr
MENÜ

“12 Dev Adam” Sırbistan'a gitti

2013 Avrupa Basketbol Şampiyonası elemeleri hazırlıkları kapsamında özel bir turnuvaya katılacak A Milli Erkek Basketbol Takımı, Sırbistan'a gitti.

A.A.
SON GÜNCELLEME

Sırbistan, Slovenya ve Macaristan'la birlikte Belgrad Turnuvası'nda mücadele edecek milliler, THY'ye ait tarifeli uçakla Atatürk Havalimanı'ndan Belgrad'a hareket etti.

Havalimanında gazetecilere açıklama yapan A Milli Takım Menajeri Harun Erdenay, Sırbistan'da katılacakları turnuvanın, milli takımın seviyesini görme açısından bir ölçü olduğunu belirterek, “Sırbistan olsun, Slovenya olsun, çok güçlü basketbol ülkeleri. Sırbistan, kendi sahasında mutlaka kazanmak isteyecektir. Bizim için de Avrupa Şampiyonası seviyesindeki rakiplerle oynamamız, hangi seviyede olduğumuzu görmemiz açısından faydalı olacak” şeklinde konuştu.

Milli takım kampında geçmişte olduğu gibi iyi bir ortamın olduğunu söyleyen Erdenay, “2010 ve 2011'de çok güzel bir arkadaşlık ortamı vardı. O aynen devam ediyor. Ender Arslan, Semih Erden, Sinan Güler ve Kerem Gönlüm, takımın ağabeyleri durumunda. Bunun yanı sıra daha genç ve aramıza ilk defa katılan arkadaşlar var. Herkes çok düzenli, birbirine saygılı ve işini en iyi şekilde yapıyor. Onun için biz de çok mutluyuz” ifadelerini kullandı.

Oyuncuların görüşleri

A Milli Takım'ın tecrübeli ismi Semih Erden, Sırbistan'da katılacakları turnuvanın, bulundukları seviyeyi görme açısından önemli olduğunu aktararak, “Avrupa Şampiyonası elemelerine başlamadan eksikliklerimizi bilme açısından bu turnuvalar çok önemli. Bu maçları en iyi şekilde tamamlamak istiyoruz. Her maça en iyi şekilde çıkıp, en iyi performansı göstermek istiyoruz. Son iki turnuvada da bunu başardığımızı düşünüyorum. Üçüncü turnuvada da bunun devamını getirmek için çalışıyoruz. İnşallah maçları en iyi şekilde kazanıp Türkiye'ye dönmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

Hazırlık maçı da olsa hiçbir rakiplerini küçümsemediklerini vurgulayan Semih, “Her takımı ciddiye alıyoruz. Tabii ki Slovenya ve Sırbistan çok iyi takımlar. Biz de çok iyi takımız. Bunu hiçbir zaman unutmuyoruz. O doğrultuda çalışarak maçlarımıza çıkıyoruz. Rakiplerimizi tamamen ciddiye alıyoruz” dedi.

Milli oyunculardan Serhat Çetin ise iyi bir hazırlık dönemi geçirdiklerini aktarırken, Belgrad Turnuvası'nda Slovenya ve Sırbistan gibi çok ciddi rakiplerle oynayacaklarını belirtti.

Çetin, “Çok yoğun tempoda çalışıyoruz. Bazı maçlarda zaman zaman düşüşler yaşamamız normal. Hiç kimse tam anlamıyla hazır değil. Bu bir hazırlık kampı. Sırbistan'da galip gelebiliriz, mağlup olabiliriz. Biz elimizden gelen mücadeleyi vermeye çalışıyoruz. Çok az süre kaldı. Yakında resmi maçlarımız da başlayacak. Yavaş yavaş teknik anlamda da kapasitemizi üst seviyeye çıkarıp, en iyi şekilde Türkiye'ye dönmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, Beşiktaş ile yeniden anlaştığının hatırlatılması üzerine ise genç oyuncu, önemli Türk oyuncuların kadroya katıldığını dile getirerek, şunları söyledi:

“Beşiktaş'ta herkes maddi sıkıntılardan bahsediyor. Futbol takımının bu sene Avrupa'da oynayamayacak olması nedeniyle basketbola olan ilginin biraz daha artacağını düşünüyorum. İnşallah da öyle olur ve bizi basketbolda yalnız bırakmazlar. Her ne kadar sponsor bulunamadığından dolayı taraftar kırgın olsa da, ya da daha az yatırım yapılıyor gibi gözükse de, transferde yabancı ve Türk oyuncu konusunda yine ince elenip sık dokunuluyor. Geçen senenin Türk oyuncu kadrosuna takviyeler yapıldı. Geçen sene 4-5 kişiyken bu sene 7-8 kişilik bir Türk oyuncu kadrosu oluşturuldu. Bunun yanı sıra genç ve atletik yabancılarla Erman Kunter, Fransa'da oynattığı sert ve hızlı basketbolu burada bize oynatacaktır.”

“12 Dev Adam”, Belgrad Turnuvası'ndaki ilk maçında yarın TSİ 19.00'da Slovenya ile karşılaşacak.


Bunları da Beğenebilirsiniz