Dünya Haberleri

  12 dakikalık duruşma

  Hürriyet Haber
  04.07.2001 - 00:00 | Son Güncelleme:


  Bosna ve Kosova'da döktüğü kanların hesabını vermek üzere dün ilk kez Lahey'deki Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi (USSM) yargıçları önüne çıkan ‘Sırp Kasabı’ Slobodan Miloseviç, beklendiği gibi şov yaptı ve mahkemeyi tanımadığını ilan etti. Bunun üzerine duruşma ertelendi.

  Taktik savaşı

  Dünkü ilk duruşma, eski bir hukukçu olan Miloseviç ile tecrübeli mahkeme başkanı İngiliz yargıç Richard May arasında müthiş bir taktik savaşına sahne oldu. Miloseviç'in mahkemeyi siyasi tartışma arenasına çevirme çabalarına, tuzağa düşmeyen yargıç May izin vermedi.

  Avukatsız çıktı

  Miloseviç, USSM'de insanlığa karşı işlediği suçlardan yargılanan ilk eski devlet başkanı oldu. Eski diktatör, duruşmaya yanına avukat almadan tek başına geldi ve 12 dakika süren oturumda fazla konuşmayarak dikkat çekti.

  Mahkeme sahte

  Mahkeme Başkanı yargıç May'in sorularını İngilizce yanıtlayan Slobo, mahkemenin yasal olmadığını ileri sürdü. Miloseviç, ‘Bu yasadışı organda kendimi savunmak için avukata ihtiyacım yok. Bu mahkemenin ve iddianamenin sahte olduğunu düşünüyorum’ diyerek, mahkemeyi tanımadığını beyan etti.

  Tuzağa düşmedi

  Yargıç May'in ‘Suçlamaların okunmasını istiyor musunuz?’ sorusuna ise Miloşeviç, ‘Bu sizin sorununuz’ yanıtını vererek, sessiz kalmayı yeğledi. Bunun üzerine yargıç May, Miloşeviç'in mahkemeyi yasadışı olarak nitelendirip, soruya yanıt vermemesinin, suçsuz olduğunu ifade ettiği anlamına geldiğini belirtti. Ardından yargıç May, duruşmayı 27 Ağustos'ta başlayan haftaya erteledi.

  Meydan okuyacak

  Miloseviç'in avukatlarından Zdenko Tomanoviç, müvekkilinin, kendini avukatsız savunarak, USSM'ye meydan okuyacağını söyledi.

  Miloşeviç, eski Yugoslavya'daki savaş suçlularını yargılamak üzere kurulan mahkemenin yetkisini, 1995 yılında imzaladığı Dayton Anlaşması ile kabul etmişti.

  Uyarıyla ayağa kalktı

  Kendisine ayrılan kurşun geçirmez cam bölmede mağrur bir şekilde oturan eski diktatör Slobodan Miloseviç, kendinden emin bir biçimde konuştu ve dünyaya ‘yıkılmadım, ayaktayım’ mesajı vermeye çalıştı.

  Cam bölmesinde yargıç heyetinin gelmesini beklerken, sıkıntılı olduğu gözlerden kaçmayan Miloseviç, yargıç mahkeme salonuna girdiğinde, görevlinin ‘ayağa kalkın’ çağrısına uymadı ve oturmayı yeğledi. Eski diktatör, ancak güvenlik görevlisinin uyarısıyla ayağa kalktı.

  Giydiği lacivert takım elbise, açık mavi gömlek, kırmızı, beyaz, mavi renkli kravat ve cilalı ayakkabılarla tek başına mahkemeye gelen Miloseviç, Batı'nın ülkesinde işlediği suçları gizlemek üzere kurulan mahkemeye düşen ‘mazlum’ rolünü de oynamak istediği izlenimini verdi.

  Miloseviç, kulaklık takmayı reddederek, yargıcın İngilizce konuşmasının Sırpça tercümesini dinlemedi. Yargıcın sorularını İngilizce yanıtladı.

  Mahkeme binası yakınında gösteri yapan bir Miloşeviç yandaşı gözaltına alındı. Pankart taşıyarak mahkeme karşıtı slogan atan Miloşeviç yandaşının, kuşkulu davranışları üzerine gözaltına alındığı bildirildi.

  Miloseviç 'in duruşması 135 metrekarelik bir salonda yapıldı. Duruşma dünya medyasının ilgi noktası oldu. Gazeteciler duruşmayı dev ekrandan takip etti. Mahkemede tercümede zorluk yaşandı. Slobo'nun mikrofonu kapadığından tercüman Sırpça sözlerini anında çeviremedi.

  ‘Kasap’ mahkemeyi tanımadı

  Yugoslavya eski diktatörü Slobodan Miloseviç beklendiği gibi Lahey'deki ilk duruşmada şov yaptı, mahkemeyi tanımadı. Slobo, mahkemeye avukatsız çıktı.

  Lahey'de yargılanan ilk lider

  Miloseviç, Lahey'de savaş mahkemesinde yargılanan ilk devlet lideri oldu. Duruşma toplam 12 dakika sürdü. Duruşma 27 Ağustos'a kadar ertelendi.

  Slobo: Bu mahkeme yasal değil

  Yargıç: Şimdi konu bu değil

  MİLOSEVİÇ ile mahkemenin hakimi Richard May arasında duruşma sırasında şu diyalog geçti:

  Hakim: Bay Miloşeviç, bugün bir avukat tarafından temsil edilmediğinizi görüyorum. Avukat isteyip istemediğinizi gözden geçirmek için zaman isterseniz, bu zamanı size vermeye hazırız. Temsil edilip edilmemeyi düşünmek için zaman istiyor musunuz?

  Miloşeviç: Bu mahkemeyi sahte bir mahkeme olarak görüyorum, suçlamalar da sahte suçlamalar. Bu mahkeme yasadışı; BM Genel Kurulu tarafından oluşturulmadı. Yasadışı bir kurum için temsil edilmeye ihtiyacım yok.

  Hakim: Bay Miloşeviç, şimdi iddianamenin okunmasını istiyor musunuz, istemiyor musunuz?

  Miloşeviç: Bu sizin sorununuz.

  Hakim: Duruşma heyeti, cevabınızı iddianamenin okunmasını istemediğiniz şeklinde değerlendiriyor. Hazırlanmak için mahkemeye ara verilsin mi?

  Miloşeviç: (Sırpça) Bu mahkemenin amacı, NATO'nun Yugoslavya'da işlediği savaş suçlarını haklı çıkarmak.

  Hakim: Bay Miloşeviç, size bir soru sordum.

  Miloşeviç: Cevabımı verdim. Ayrıca, bu sözde mahkeme...

  Hakim: Yasalar, sanık itiraz etmediği takdirde mahkemeye sanığın adına itiraz etme hakkını tanıyor. Bay Miloşeviç, mahkeme sizin yerinize bu süreci başlatacaktır.

  Miloşeviç: Daha önce de söylediğim gibi, bu mahkemenin amacı Yugoslavya'da işlenen suçları haklı çıkarmaktır. Bu nedenle mahkeme sahte ve yasadışı oluyor.

  Hakim: Bay Miloşeviç, şimdi bu konuşmaların zamanı değil. Söylediğim gibi zaman içinde kendinizi savunmak ve mahkeme önünde savunmanızı yapmak için fırsatınız olacak. Duruşmaya ara verilmiştir. Gelecek duruşma 27 Ağustos'ta başlayan hafta yapılacak.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı