Gündem Haberleri

GÜNDEM

  12 bin kişi başvurdu 250 kişi kabul edildi

  Hürriyet Haber
  04.11.2001 - 14:29 | Son Güncelleme: 04.11.2001 - 14:29

  İlaç sektöründe hizmet veren Aventis Pharma'nın ‘‘Tıbbi Satış Temsilcisi Adayı‘‘ ilanına başvuru yağdı. Yaklaşık 12 bin kişinin başvurduğu pozisyona 250 kişi 'aday' olarak kabul edildi. Baltaş-Baltaş'tan danışmanlık alan Aventis, adaylarla görüşen yöneticilerine de eğitim aldırdı.

  Yaşadığımız ekonomik kriz sonucu birçok orta ve küçük ölçekli firma kapanıyor. Ayakta kalanlar büyük miktarda eleman çıkarıyor. İlaç sektörü krizden fazla etkilenmeyen birkaç sektör arasında yer alıyor. Hatta eleman alıyor.

  Aventis Pharma yeni ürünlerini pazarlayacak kadro açığı nedeniyle geçtiğimiz haftalarda eleman alımına gitti. Ağustos ayında gazete ve web-sitesi kanallarıyla verdiği ilana iki hafta içinde 11 bin 700 kişi başvurdu. Kademeli olarak yapılan eleme sonucu 250 kişi ‘aday’ olarak seçildi. İhtiyaca göre adayların bir kısmı eğitim sonrası işe başlarken, diğerleri şirketin eleman havuzunda tutulacak. Aventis eleme ve seçme aşamasının profesyonellik ve bilimsellik gerektirdiği düşüncesiyle danışman firma Baltaş-Baltaş'la çalışıyor.

  Aventis-Pharma Türkiye'de yeni bir kurum. Fransa'nın ünlü ilaç üreticisi RhÔne Poulenc 1999 sonunda Hoechst Marion Roussel ile birleşerek Aventis'i kurdu. Şirket 2001 mayıs ayından beri 600 kişilik kadrosuyla hizmet veriyor.

  Aventis iki ay sonra piyasaya sunacağı yeni ürünleri tanıtmak üzere kadrosunu büyütüyor. Şirketin Pazarlama Müdürü Canan Özsoy kriz ortamında 100 kişilik eleman alma kararının çok zor olduğunu söylüyor. Bunu yaparken bugünkü krizin kalıcı olmayacağını ve bu dönemde yatırımı kısmanın uygun olmadığını, koşulları zorlamak gerektiğini düşündüklerini belirtiyor.

  Aventis önceleri eleman alımlarını kendisi yaparken bu kez danışman bir firmayla çalışmayı tercih etmiş. Özsoy bunun nedenini sağlık sektörünün 'ciddiyetine' bağlıyor. Danışman kullanarak, ilan verilmesinden, adayların eğitiminin planlanmasına kadar geçen sürecin hem daha kaliteli hem de daha ekonomik olduğunu belirtiyor.

  Baltaş-Baltaş'ın Genel Müdürü Acar Baltaş, ‘‘Danışman kullanılmadığında şirket yöneticilerinin bilgi birikimine ve kendi kriterlerine dayalı bir seçim yapılıyor. Bu da yeterli verimlilik sağlamıyor‘‘ şeklinde konuşuyor.

  Satış temsilcileri ilaçlarla ilgili en yeni bilgileri hekime aktarmak ve firmalarını temsil etmekle yükümlü. Aventis bunu yapacak kişilerin de en iyi donanıma sahip olması gerektiğini savunuyor. Bu nedenle başvuru kriterleri yüksek tutulmuş. Buna rağmen beklenenin çok üstünde başvuru olmuş.

  Acar Baltaş başvuruların yarısına yakınının postadan geldiğini, bunların yalnızca zarflarını açmak için bir hafta harcandığını ve bunun zorlu bir süreç olduğunu söylüyor. Baltaş'ta görev yapan danışman psikolog Yasemin Duman ‘‘12 kişi 2.5 hafta boyunca 11 bin 700 başvuruyu değerlendirdik. Ekibimize Aventis'in içinden üç insan kaynakları danışmanı eşlik etti‘‘ diyor. İlana en çok İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana'dan başvuru olmuş.

  Adayları eleme ve seçme işlemi kademeli olarak gerçekleşmiş. İlanda belirtilen özelliklere sahip olmayan adaylar değerlendirmeye alınmamış.

  Ön eleme ve ardından kişilik testi sonucu uygun görülen 748 aday Aventis'in bölge müdürleri tarafından görüşmeye çağrılmış.

  İki günlük, 'görüşme tekniği eğitimi' alan müdürler zamanı etkin kullanma ve amaca dönük sorular sorma üzerine bilgi edinmişler. Görüşmeler sonrası adaylar çok uygun, uygun ve uygun olmayan olarak değerlendirilmiş. İlk etapta 250 adıyın 110’u eğitime alınmış.

  Aventis'in Pazarlama ve Satış Müdürü Tuğrul Pekin Moral yaklaşık 30 yıldır tıbbi satış temsilcisi eğitmenliği yapıyor. Moral ilk defa seçimlerin bu kadar isabetli olduğunu ve başarılı öğrencilerle çalıştığını belirtiyor.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı