Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

12, 13 ve 14'üncü kirişler

Ayşen GÜR

KİRİŞ kelimesi, depremden bu yana artık uzman terimi olmaktan çıktı. Evimizdeki kirişlere bakıp bakıp fikir beyan etmeye bile başladık.

Şimdi, Karayolları Genel Müdürü'nün arkadaşımız Yavuz Harani'ye anlattıklarından öğreniyoruz ki, bir türlü açılamayan Galata Köprüsü'nün de teknik sorunu, kirişlerdeki tahribatmış. Köprünün Karaköy'deki bölümünde, tam da açılma-kapanma noktasının altında bulunan 12., 13. ve 14. kirişler.

Köprünün Karaköy kanadı açıldığında bütün ağırlığı taşıyan bu enlemesine yerleştirilmiş üç kiriş, o kadar yıpranmış ki çöker korkusuyla kanatların açılmamasına karar verilmiş.

Şimdi yapılan çalışmayla kanatların hiç değilse geçici olarak açılması, böylece Haliç'te mahsur kalan gemilerin dışarı çıkması sağlanacak. Sonra da köprünün kalıcı olarak tamir edileceğini söylüyor Karayolları Genel Müdürü. Bu arada, kirişlerdeki bu tahribatın bir yapım hatasından mı, yoksa bir kullanım hatasından mı (yani köprünün olur olmaz şekilde açılıp kapanmasından mı) kaynaklandığının da ortaya çıkacağını ekliyor.

Kullanım hatasından bahsedilmesi bana biraz tuhaf geldi. Açılsın kapansın diye yapılan bir köprü, bu kadar nazik mi ki hemen bozuluyor? Günümüzde bulaşık makinaları bile açılıp kapanmaya karşı daha dayanıklı.

Yaya geçidine boya harcamayın

BİZE çocukken beyaz zebra çizgili yaya geçitlerinden karşıya geçmemiz öğretilirdi.

Sonra trafik lambaları çıktı, bu yaya geçitleri unutuldu. Acaba tedavülden kalkmışlar mıydı? Merak ettik; çünkü bu geçitler hálá bazı noktalarda var olmasına rağmen buralarda ne otomobiller yavaşlıyordu, ne de yayalar geçiyordu. Yerde öylesine bir süs olarak duruyorlardı.

Arkadaşımız Ayten Görgün araştırdı. Hayır, bu yaya geçitleri aslında kalkmamıştı. Ama bunlara aldıran yoktu. Sürücüler trafik lambası olmayan bir noktada yerdeki bu beyaz çizgileri görmüyorlardı bile.

Buralardan geçen yayaların özel bir öncelik hakkı da yoktu. Ha yaya geçidinde ezilmişsiniz, ha normal yolda, farketmiyordu.

Madem öyle, bari yaya geçitlerini tamamen kaldırın. Çocukken öğrendiği şeyler kafasına kazınmış olan benim gibi zavallı yayalara eziyet etmekten vazgeçin, beyaz zebra çizgi bulacağız da geçeceğiz diye uğraşmayalım.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI