Gündem Haberleri

  118'den Allah'ın numarasını istediler

  Hürriyet Haber
  08.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  TÜRK Telekom'un 24 saat aralıksız çalışan 118 bilinmeyen numaralar servisine gelen telefonlar ilginç diyaloglara sahne oluyor.

  Genel Müdür İbrahim Hakkı Alptürk, serviste daire başkanı olduğu dönemde, Allah'ın telefon numarasını isteyenlerin bile çıktığını bildiriyor. Bilinmeyen numaraları aktarmakla görevli memurlar; abonelerin depremden elektrik kesintilerine, kar nedeniyle okul tatilinden saatin kaç olduğuna kadar değişen pek çok sorularıyla da karşılaşıyorlar. ‘‘Erkeklerden daha sabırlı oldukları’’ gerekçesiyle kadın memurlara yer verilen Türk Telekom'un 118 istihbarat servisinde çalışan yüzlerce kadın memur, durmaksızın çalan telefonlara yanıt vermek için adeta ‘‘soluksuz’’ çalışıyor.

  İstihbarat memurları, yarım günlük zorlu mesai maratonunda fıkralara taş çıkartan olaylarla karşılaşıyorlar.

  FIKRALARA TAŞ ÇIKARTIR

  İbrahim Hakkı Alptürk, 118 bilinmeyen numaralar servislerinden birinin daire başkanı olarak görev yaptığı dönemdeki ilginç bir anısını şöyle anlatıyor:

  Servisteki kadın memurları sorularıyla ‘‘yıldıran’’ bir abone, Alptürk'e bağlanır. Sarhoş olduğu daha sonra anlaşılan abone, ısrarla ‘‘Allah'ın telefon numarasını’’ öğrenmek ister. Böyle bir telefon numarası olmadığını anlatmakta zorlanan Alptürk, aboneyi zor ikna ettiğini belirtiyor.

  Halen serviste yönetici olarak görev yapan bir başka memur da başından geçen ilginç bir olayı şöyle anlatıyor:

  ‘‘Arayan her aboneye verilen ilk karşılık ‘Buyrun efendim'dir. Ben de serviste görevli olduğum o dönemde ‘Buyrun efendim' dedim ve telefonu açtım. Yaşlı olduğu ve işitme zorluğu çektiği anlaşılan abone, ‘Nedir ya herkes bekarım diye telefonu açıyor. Siz de öyle söylediniz' diye karşılık verdi.’’

  DEPREMZEDEYİ KURTARDILAR

  Servis çalışanlarından bir başka memurun Marmara Depremi ile ilgili anısı ise bu servisin önemini bir kez daha ortaya koyuyor:

  Marmara Depremi'nde göçük altında kalan ve tesadüf eseri cep telefonu yanında bulunan bir depremzede 118'i arar. Depremzedenin koordinatlarını belirleyen memur, en yakınındaki kriz merkezine bildirir. Koordinatları belirlenen depremzede, kısa sürede kurtarılır.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı