BİTLİS HABERLERİ

112’ye Gelen Komik Çağrılar

IHA
01.09.2015 - 14:04Son Güncelleme : 01.09.2015 - 14:05

112 ACİL SERVİS 10 İSTASYON 30 AMBULANSLA HİZMET VERİYOR

IHA

Bitlis 112 Acil Çağrı Merkezi çalışanları gelen asılsız ve komik çağrılardan dert yanıyor.
112 Acil ve Afetler Sağlık Hizmetleri Şube Müdürü Suna Cinoğlu, acil servis hattına gelen aramaların yarısının asılsız ve gereksiz olduğu belirtti. Cinoğlu, 112 Acil Servis olarak il ve ilçelerde 10 istasyon ve 30 ambulansla hizmet verdiklerini söyledi. Suna Cinoğlu, 112 İl Ambulans Servisi Başhekimliği Komuta Kontrol Merkezi’ne günde 3 bin telefon geldiğini, bunlardan yaklaşık olarak 2 bin çağrının asılsız ve gereksiz olduğunu tespit ettiklerini ifade etti. Gereksiz çağrıların, acil servis ekibinin müdahale etmesi gereken gerçek vakalara ulaşmayı aksattığını vurgulayan Cinoğlu, 112’nin sadece acil vakalarda aranması gerektiğini hatırlattı. Cinoğlu, “Bütün bu asılsız ihbarlar personelimizin işini zorlaştırdığı gibi sağlık hizmetlerinin acil, hızlı, güvenilir ve kesintisiz olarak çalışma ilkesini sekteye uğratıyor. 24 saat ambulans hizmeti verirken, gereksiz ihbarlar bizim en fazla karşılaştığımız sorunlardan bir tanesidir. Acil müdahalelerde, zaman çok önemli olduğundan asılsız ihbarlar zaman kaybına yol açıyor. Vatandaşlarımızın 112’yi sadece acil vakalarda aramalarını arzuluyoruz. 112 çağrı merkezine gelen bütün çağrıların gereksiz yapılmasına rağmen bir türlü önlem alamıyoruz. Günlük ortalama 3 bin çağrımız oluyor. Çağrılarımızın yarısından fazlası gereksiz çağrılar. İlginç tekliflerde bulunuyorlar. Bitlis halkı olarak arayan kişilerden şunu rica ediyorum. Gereksiz yere meşgul ettiğiniz anda trafik kazası geçiren biri sırada kalabilir. Lütfen bizleri gereksiz aramayın. Olay yerine gittiğimizde bile çoğu zaman boş döndüğümüz oluyor. Ama bu bizim halkımızın taktiridir. Halkımız ne kadar duyarlı ve inisiyatifli davranırsa bizde o kadar emek sarf edeceğiz” dedi.
"ASILSIZ ÇAĞRILARA CEZA KESİLECEK"
Asılsız çağrıların bu şekilde devam etmesi sonucunda cezai işlem başlatacaklarını vurgulayan Cinoğlu, “Halkımızı biraz daha zaman tanıyoruz. Daha fazla gereksiz çağrılar yapılırsa cezai işlemleri başlatacağız. Bu çağrılar böyle devam ederse gerekli cezaları valilik kanalıyla ya da Bakanlığımız kanalıyla uygulayacağız. Bitlis ve ilçelerinde 30 tane ambulansımız var. 10 istasyonla vatandaşlarımıza hizmet veriyoruz. Diğer ilçe istasyonlarımızdan vaka ve acil olmak üzere en az 3 tane ambulansla hizmet vermekteyiz. İstasyonlarımızda hava ambulansı olmadığı için çok acil durumlarda çevre illerdeki istasyonlardan ambulans talep ediyoruz” şeklinde konuştu.
Çağrı karşılayan merkez çalışanı ATT Deniz Çok ise, “Bizi arayan kişilerin yarısından fazlası sapık oluyor. ‘İneğim doğum yaptı, ambulans gönderebilir misiniz?’, evlenme ve çıkma teklifi yapıyorlar, ‘Hastanız var mı?’ diyoruz. ‘Ben sana hastayım’ diyorlar, telefon numaramızı istiyorlar, ‘şebekem çekmiyor aileme ulaşabilir misiniz?’, ‘kedi ağaca çıktı gelip indirebilir misiniz’ gibi çağrılarla da karşılaşıyoruz” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bitlis haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bitlis ilinden 112’ye Gelen Komik Çağrılar hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Eylül 2015 tarihinde saat 14 04’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 112’ye Gelen Komik Çağrılar haberi güncellenecektir.

  BİTLİS NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Eylül 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:13
  • Guneş
   05:51
  • Öğle
   12:15
  • İkindi
   15:42
  • Akşam
   18:19
  • Yatsı
   19:44
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı