Dünya Haberleri

  11 Eylül kábusu

  Hürriyet Haber
  19.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  New York’un merkezi Manhattan’da bir buhar borusunda meydana gelen şiddetli patlama 11 Eylül kábusu yaşattı. İşten çıkan binlerce kişi panik halinde kaçıştı. 20 kişi hastaneye kaldırıldı. Polise göre terör bağlantısı yok.

  Manhattan savaş alanına döndü/Foto-galeri

  ABD’nin New York kenti bu sabahın ilk saatlerinde 11 Eylül 2001 terör saldırılarını hatırlatan bir patlamayla sarsıldı. Gökdelenleriyle tanınan kentin iş merkezi Manhattan’ın merkezindeki ana tren istasyonu yakınındaki bir buhar borusunda meydana gelen patlama iş çıkışı evine dönen binlerce kişiyi dehşete düşürdü. Binaları sallayan patlama sonrası New York’un üzerini yoğun bir duman tabakası sardı. Ancak olayın şoku çabuk atlatıldı. İnsanların cep telefonlarıyla olay yerinin fotoğraflarını çektiği görüldü. Polis yetkilileri ise olayın terörizmle bir bağlantısı olmadığını ifade etti. Patlama sonrası itfaiye, polis güçleri ve ilkyardım ekipleri bölgeye akın ederken, olayda ölen veya yaralanan olup olmadığı konusunda bilgi verilmedi. Ancak görgü tanıklarına göre 15-20 kişi hastaneye kaldırıldı. Önce çöktüğü belirtilen binanın ise sadece "sallandığı" açıklandı. Bölgedeki bazı binaların ise üzerinden dumanların yükseldiği ve çevreye enkaz parçalarının dağıldığı görüldü. Yetkililer olay yerinin etrafındaki birkaç bloğu ve Lexington caddesinin bir bölümünü araç ve yaya trafiğine kapattı.

  11 Eylül 2001 Salı günü ABD’de dört yolcu uçağının ikisi Manhattan’daki Dünya Ticaret Merkezi gökdelenlerine, bir diğeri Washington D.C.’de Pentagon’a çarpmıştı. Sonuncu uçak ise yolcular ve uçağı kaçıranlar arasındaki mücadeleden sonra 150 mil uzakta, Pennsylvania kırsalında düşmüştü. Olaylarda 19 hava korsanı ile uçaklarda ve yerde bulunan 2,974 kişi hayatını kaybetmişti.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı