Gündem Haberleri

GÜNDEM

  11 Eylül 007’lere yaradı

  Ayşe AYDIN
  24.11.2001 - 12:12 | Son Güncelleme:

  11 Eylül saldırısının ardından şoku en hızlı atlatan sektör 'savunma' oldu. ABD savunma bütçesini 2.5 kat artırırken, sektör şirketleri artan talebi karşılamak için kapasitelerini ve eleman sayılarını artırmaya başladı. Şirketler, dünyanın en büyük insan kaynakları sitesi monster.com'a her gün en az 150 ilan giriyor, CIA dünyanın her yerinden 'nitelikli eleman' arıyor.

  Başta sigorta ve turizm sektörü olmak üzere birçok sektörün ekonomik darboğaza girmesine neden olan 11 Eylül saldırısı savunma sektörüne yaradı. Bu durumun ana nedeni gerek bireylerin, gerekse şirketlerin ve devletin artık daha fazla 'korunmak' istemeleri. ABD Hükümeti'nin aldığı kararlar bu eğilimi kanıtlıyor. ABD Senatosu'ndan çıkan son karara göre bugüne kadar 200 milyar dolar olan savunma bütçesi 500 milyar dolara yükseltildi.

  Senatonun bütçe artırma kararını Pentagon'un sıradışı açıklaması izledi. Savunma Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaparak özel şirketlerden, üniversitelerden ve teknoloji geliştirme merkezlerinden gelecek 'stratejik yardımlara' açık olduklarını kamuoyuna duyurdu. Açıklama, ABD'nin savunma ekonomisi konusunda kesenin ağzını açtığını bir kez daha kanıtladı.

  TALEP PATLADI

  Savunma sektöründe yaşanan gelişmeler bu alanda faaliyet gösteren şirketleri de harekete geçirdi. Başta Lockheed Martin, Boeing, Raytheon, Northrop ve Litton olmak üzere birçok şirket artan talebi karşılamak için bir dizi çalışma başlattıklarını açıkladılar. Nitelikli eleman istihdamı bu çalışmaların başında geliyor.

  Dünyanın en büyük insan kaynakları sitesi monster.com, savunma şirketlerinde işe alım faaliyetlerinin arttığını doğruluyor. ABD'nin en iyi savunma firmaları Ekim başından bu yana siteye günde ortalama 150 boş pozisyon için başvuruyorlar.

  Şirketlerin aradıkları elemanların niteliğini sektörde talep gören alanlar belirliyor. Monster.com'a göre şirketler kısa vadede helikopter birimlerinde görev alacak elemanlar arıyorlar.

  Şirketler uzun vadede en fazla yatırımı dijital malzemelere yapıyorlar. Eskiden savaş alanında en fazla ihtiyaç duyulan malzeme olarak bilinen silahlar yerlerini elektronik cihazlara bıraktı. Şirketler; gece görüşlü kameralar, komandolara özel kameralı kasklar ve yer belirleyici sistemler üzerine yoğunlaşmış durumdalar.

  İletişimden hedef belirlemeye kadar pek çok alanda kullanılan bu cihazların kısa ömürlü olmaları şirketleri bu alanlarda yeni teknolojiler üretmeye itiyor. Savunma ve yazılım firmaları bu teknolojileri 'yaratacak' nitelikli elemanlar arıyorlar. Tasarımcılar ve yazılım mühendisleri bu grubun başında geliyor.

  Söz konusu teknolojilerin ne zamana kadar geliştirilebileceği, ABD'li uzmanları ve devlet mensuplarını ikiye bölüyor. Uzmanlara göre bu teknolojilerin üretilmesi ve savaş alanında kullanılabilir hale gelmesi 20 yıl sürebilir. Ancak Pentagon bu süreyi fazlasıyla abartılı buluyor ve teknolojilerin atılacak doğru adımlar ve yatırımlarla 20 ayda bitebileceğini belirtiyor.

  Eleman arayan kurumlar arasında yalnızca özel şirketler yer almıyor. ABD Savunma Bakanlığı geçtiğimiz günlerde sivil uzmanlar aradığını duyurdu. Bakanlık, teknik konularda elemana ihtiyacı olduğunu açıkladı. Ülkenin bir numaralı istihbarat teşkilatı CIA'de geçtiğimiz günlerde eleman aradığını belirtmişti.

  Savunma şirketlerinde kariyer yapmak isteyenlerin ABD'de metal endüstrisinin merkezi Seattle, Oklahoma, Wichita ve Kansas ile yazılım merkezleri olarak bilinen California, Silikon Vadisi, Washington ve Baltimore'da iş bulabilecekleri belirtiliyor.

  CIA ELEMAN ARIYOR


  ABD'nin istihbarat servisi CIA, 11 Eylül saldırısının ardından gerçekleştirdiği çalışmalar nedeniyle birçok kişinin hayallerini süslüyor. CIA'in 11 Eylül'den bu yana 15 bin iş başvurusu aldığı belirtiliyor. CIA geçtiğimiz günlerde gelen başvurularla aynı oranda olmasa da eleman alımı yapacağını bildirdi.

  CIA'de çalışmak için üniversite mezunu olmak şart. Burada çalışan kişilerin işe bağlılığı ve motivasyonunu sağlayan en önemli faktör aldıkları ücretler. Örgüte giriş ücretleri aylık 3-5 bin dolar arasında değişiyor.

  Tercüman, psikolog, ekonomist ve denetimciler CIA'nin 'aranan elemanları' arasında bulunuyor. Örgüt, çalışanlarının bilgisayar teknolojileriyle yakından ilgili ve bu alanda ek eğitim almış olmalarına özen gösteriliyor. Başvurular örgütün web sitesi üzerinden yapılıyor.

  Öte yandan, CIA basın sözcüsü Tom Crispell'in ABD'li haber portalı abc.com'a yaptığı açıklamaya göre CIA özellikle bilgisayar uzmanları arıyor. Crispell, dünyanın ekonomik dengeler üzerinde döndüğünü vurgulayarak Asya ve Ortadoğu ekonomisine hakim uluslararası finans uzmanları ve ekonomistlere de ihtiyaçları olduğunu belirtiyor.
  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı