Gündem Haberleri

  11 bin 52 kalıcı konut 17 Ağustos’ta teslim

  Hürriyet Haber
  20.07.2001 - 12:47 | Son Güncelleme:

  Başbakanlık Proje Uygulama Birimi'nce (PUB) Dünya Bankası'ndan sağlanan krediyle, Kocaeli, Adapazarı ve Düzce'de yaptırılan 11 bin 502 konutun, 17 Ağustos'da hak sahiplerine teslim edileceği bildirildi.

  Başbakanlık Proje Uygulama Birimi Gölcük Bölge Müdürü Hüseyin Çanga, Gölcük'te, geçen yıl temeli atılan 3 bin 568 kalıcı konut ile 3 ilköğretim okulu ve 2 sağlık ocağının inşaatının müteahhit firmalar tarafından tamamlandığını söyledi.İnşaatı tamamlanan kalıcı konutların geçici kabullerinin yapılmayabaşlandığını ifade eden Çanga, ''Her bir daire tek tek gezilerek incelenmekte ve son bir kontrole tabii tutulmaktadır'' dedi.

  Çanga, tünel kalıp sistemine göre depreme dayanıklı yapılan konutların, depremin ikinci yıldönümü olan 17 Ağustos tarihinde hak sahiplerine teslim edileceğini belirterek, şöyle konuştu:

  ARIZALAR BEDELSİZ YAPILACAK

  “Şu anda yolların asfaltlanma çalışmaları devam ediyor. Bu nedenle bitirilen inşaatlardan 1600 konutun geçici kabulünü yaptık, 2 bin konutun incelemesi devam ediyor. Firmalara, yaptıkları işe karşılık yaklaşık 35 trilyon lira ödemede bulunduk. Geçici kabulü yapılan konutlar 1 yıl müteahhit firmaların garantisi altındadır. Binalarda kullanım, imalat ve malzeme hatasından kaynaklanan her türlü arızalar müteahhit firma tarafından bedelsiz yapılacaktır.''

  PUB İzmit Bölge Müdürü Ahmet Eriçdem de, Gündoğdu köyünde 2 bin 820, Körfez'de 980, Gebze'de 558 kalıcı konut, 4 ilköğretim okulu ile 3 sağlık ocağı inşaatının yüzde 95'inin tamamlandığını söyledi.

  ADAPAZARI VE DÜZCE'DEKİ KONUTLAR

  PUB Adapazarı Bölge MüdürüNecmi Söylemez de, Başbakanlık proje Uygulama Birimi'nce, Adapazarı'nda ve Düzce'de yaptırılan 3 bin 194 konut, 4 ilköğretim ile 3 sağlık ocağı inşaatının yüzde 90 oranında tamamlandığını söyledi.

  Düzce Gölyaka'da yaptırılan 382 kalıcı konut inşaatının müteahhit firmanın ekonomik sıkıntıya düşmesi nedeniyle şu anda durduğunu ifade eden Söylemez, ''Firma yetkilileriyle görüşmelerimiz devam ediyor. İnşaatları zamanında teslim etmeyen müteahhitlere cezai işlem uygulanacaktır. Müteahhit firmalara yaklaşık 37 trilyon ödeme yapıldı'' dedi.

  EK KALICI KONUTLAR

  Bu arada, Karamürsel'e 506, Hisareyn'e 1250, Adapazarı Camili'ye 1000 ve Düzce Kaynaşlı'ya 465 ek kalıcı konutun yapılması için çalışmaların sürdürüldüğü belirtildi.

  Konutların yapılması için kamulaştırma ve ihale hazırlıklarının devam ettiğini belirten Proje Uygulama Birimi yetkilileri, Karamürsel'de yaptırılacak konutların Dünya Bankası, Camili, Hisareyn ve Kaynaşlı konutlarının Avrupa Yatırım Bankası kredisiyle yapılacağını kaydettiler.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı