Ege Haberleri

  108 tesis açtı

  Osman Nuri BOYACI- Ferah IŞIK, (DHA)
  31.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 17’nci kez geldiği Denizli’de 435 milyon lira değerindeki 108 tesisin açılışı yaptı, TOKİ’nin 496 konutunun anahtarını teslim etti.

  TOPLU açılışlar için geldiği Denizli’de önceki gece Karakayıt Colossae Otel’de işadamları, sivil toplum temsilcileriyle biraraya gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, hükümetin sekiz yıllık icraatlarını anlattı. Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Tarım Bakanı Mehdi Eker, Kültür Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın da katıldığı ‘İş Dünyası Buluşması’nda Denizli’ye ulaşımdan sağlığa, tarımdan eğitime kadar çok sayıda yatırım yaptıklarını belirten Erdoğan, “Özel sektörden kamu yatırımlarına kadar 72 eser ve hizmeti Denizli’ye kazandıracağız. 440 milyon TL’lik bir hizmet. TOKİ ve Denizli Belediyesi’nin Kurudere’de gerçekleştirdiği Kentsel Dönüşüm Projesi ile öğrenci yurdu, yollar ve büyük enerji yatırımları Denizli’yi her anlamda olumlu etkileyecek. Denizli’nin atılımına katkı sağlayacaktır. Bu hizmetlerin hayırlı olmasını diliyorum. Bakan ve bürokratlar ile özel girişimcilere teşekkür ediyorum. Bunlar daha önce zaten açılmıştı gibi muhalif yaklaşımlar var. O devirler geride kaldı. Biz kalkıp bir çeşmenin açılışına gitmiyoruz. Artık açılışlara yetişemediğimiz için bu açılışları toparlıyoruz, bu tür açılışları bir defada yapmak zorunda kalıyoruz” dedi.
  40 derslikli lise
  Güne Konakladığı Colossae Otel’de “Hayalet Sürücü 2” adlı filmin final sahnesi çekimleri için Pamukkale’de bulunan Oscarlı aktör Nicolas Cage ile görüşerek başlayan Başbakan Erdoğan, daha sonra Ankara Yolu üzerinde hayırsever işadamı Orhan Abalıoğlu tarafından 4 milyon lira bağışla yaptırılan 40 derslikli Orhan Abalıoğlu Endüstri Meslek Lisesi’nin açılışını yaptı. Okulun gelecek nesilleri yetiştireceğini, insanın ölümden sonra yaptığı eserlerle anılacağını söyleyen Erdoğan, Abalıoğlu’na teşekkür plaketi verdi, sınıfları gezdi. Açılış anısına okulun bahçesine 10 yaşında sedir ağacı diken Erdoğan, kürekle ilk toprağı attı, ilk suyu döktü.
  108 tesis birden
  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 17’nci kez geldiği Denizli’de 435 milyon lira değerindeki 108 tesisin açılışı yaptı, TOKİ’nin 496 konutunun anahtarını teslim etti. Adalet Parkı’nda gerçekleştirilen törende yaklaşık 15 bin kişiye seslenen Erdoğan, “Denizli bugün bir kez daha tarihi bir coşkuyu yaşıyor, bir kalemde bir tek açılış töreniyle toplamda yaklaşık 500 milyon lira tutaranda 72 farklı hizmet ve yatırıma kavuşuyor. Modern konutlardan bölünmüş yolara, büyük enerji yatırımlarına, önemli teşviklerden 72 farklı yatırımla buluşuyor. Denizli’nin merkezindeki şu Kurudere’yi hepiniz biliyorsunuz. Bir gecekondu mahallesi olan Kurudere’de büyük bir kentsel dönüşüm projesine başladık. İstedik ki burada sağlıksız yerlerde yaşayan vatandaş modern konutlara kavuşsun. Denizlililer modern standartlarda konutlara, sitelere, yaşam merkezlerine kavuşsun. TOKİ ve Denizli Belediyesi Kurudere’deki kentsel dönüşüm için 496 konutu tamamladı. Yaklaşık 30 milyon lira tutarındaki bu yatırım. Denizli’ye hayırlı olsun” diye konuştu.
  Büyükşehir sözü
  Başbakan Erdoğan, Denizli’yi büyükşehir kapsamına aldıklarını da belirterek, “Denizi’nin tüm mülki sınırları, yani valilik sınırı neyse tüm bu sınırları kapsayacak şekilde büyükşehir yapıyoruz. İstiyoruz ki imar bütünlüğü aynı olsun. Bir yerde kaçak binalar gecekondular, öbür tarafta itfaiye araçlarının bile giremeyeceği yerler, sokaklar olmasın. Çünkü Denizli tüm doğal varlıkları, doğal zenginliği ile turizmin önemli bir merkezi olacak, 2014 yerel seçimlerine büyükşehir seçimi olarak girecek. Yetiştirebilirsek bu seçim öncesinde yasayı çıkarmayı hedefliyoruz.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı