108 doları aşan petrol ürküttü OPEC acilen toplanma kararı aldı

Hürriyet Haber
23.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme: 23.02.2011 - 02:19

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), aralık ayı sonundan bu yana Ortadoğu’da devam eden eylemlerle birlikte hızla yükselen petrol fiyatları, ‘tehlike bölgesi’ne ulaşınca OPEC, duruma el attı. Önümüzdeki hafta salı günü Riyad’da olağanüstü toplanmaya karar veren OPEC, daralan petrol arzını artırmak için diğer üyelerinin üretimini artırmasını isteyecek.

Çalışmalar durduruluyor

Libya’da yaşanan gelişmeler, ülkede faaliyet gösteren petrol devlerinin çalışmalarını durdurmalarına da neden oldu. BP, Wintershall gibi şirketlerin ardından İtalyan ENİ, İspanyol petrol şirketi Repsol YPF’nin de Libya’daki çalışmalarını durdurduklarını ya da kısmen yavaşlattıklarını açıkladılar. Libya’da tırmanan olaylar, ülkenin petrol arzını tehlikeye sokarken, benzer bir durumun Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki önemli petrol üreticilerinde de ortaya çıkabileceği endişeleri, uluslararası piyasalarda petrol fiyatlarına rekor kırdırdı. Asya’daki işlemlerde dün, ABD ham petrolünün varil fiyatı, mart ayı teslimi 94.49 dolara kadar çıkarak Ekim 2008’den bu yanaki en yüksek seviyesini gördü. ABD ham petrolünün varil fiyatı, daha sonraki işlemlerde düne göre 3 dolardan fazla artışla 94.26 dolardan işlem görmeye başladı. ABD ham petrolünün varil fiyatı nisan ayı teslimi ise 7.81 dolar artışla (yüzde 8.4) 97.52 doları gördü. Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatı, nisan ayı teslimi de 2.19 dolar artışla 107.93 dolardan işlem görüyor. Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatı nisan ayı teslimi önceki gün de 108.70 dolarla son 2.5 yılın en yüksek seviyesini görmüştü.

Üretimi artırın çağrısı

ABD Enerji Bakan Yardımcısı Daniel Poneman, 87 ülkeden enerji bakanları ve üst düzey yetkililerin katıldığı Olağanüstü Uluslararası Enerji Forumu’nda yaptığı konuşmada, petrol üreticilerinin yüksek talebe cevap vermesi ve piyasaya daha fazla arzda bulunmaları gerektiğini belirterek, aralarında OPEC ülkelerinin de bulunduğu petrol üreticisi ülkelere üretimlerini artırmaları çağrısında bulundu. Poneman, geçtiğimiz aylarda ekonomik toparlanma temelinde piyasalarda petrole ilişkin büyüyen bir talep görüldüğüne dikkat çekerek, petrol tüketicisi ülkelerin ekonomik toparlanmasını olumsuz yönde etkileyecek düzeyde fiyatların yükselmesi olasılığından endişe ettiklerini vurguladı.

Küresel ekonomi için risk

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Baş Ekonomisti Fatih Birol, petrol fiyatlarının küresel toparlanma için ciddi risk oluşturduğunu belirterek, Ortadoğu’da devam eden kargaşa sonucu petrol arzında sorun çıkması durumunda, OPEC’in acil ham petrol stoklarından piyasaya petrol vermeyi düşünebileceğini kaydetti. Birol, Ortadoğu’daki kargaşanın büyümesi halinde fiyatların daha da artabileceğini belirtirken, petrolün enflasyonist etki yaratarak, merkez bankalarını baskı altına sokacağını öngördü.

100 dolarda kriz tekrarlanır

ULUSLARARASI Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Nobuo Tanaka, petrolün varil fiyatının bu yıl 100 doların üzerinde kalması halinde küresel ekonomide 2008’de yaşanan ekonomik krizin tekrarlanabileceğini söyledi. Uluslararası Enerji Forumu sırasında bir açıklama yapan Tanaka, “Çok endişeliyiz, bu durum petrol arzı için risk oluşturuyor. Petrol fiyatları 100 dolar civarında 2011 boyunca devam ederse, 2008’deki krizin benzeri yaşanır” dedi. Tanaka, talebin güçlü kalması durumunda OPEC’in Haziran’dan önce üretimi artırması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Mısır: AB borçlarımızı ertelemeli

MISIR Maliye Bakanı Samir Rıdvan, Mısır’ın Avrupa Birliği’ne (AB) olan borçlarını ve faizlerini affetmesini istedi. AB yetkililerine göre, Mısır’ın AB ülkelerine 9 milyar dolara yakın borcu bulunuyor. Mısır Merkez Bankası verilerine göre ise toplam dış borc 34.7 milyar dolar. Rıdvar, hükümetin önceliğinin 18 gün süren ayaklanmadan doğrudan etkilenenlere yardım etmek olduğunu belirtti.

Japonya’nın görünümü negatife dönüştü

ULUSLARARASI kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Japonya’nın ‘Aa2’ olan kredi notunun görünümünü ‘durağan’dan ‘negatif’e indirdiğini duyurdu. Moody’s’den yapılan açıklamada, kararda hükümetin karşı karşıya olduğu zorluklar ve ülkenin artan borç yükünü azaltmaya yönelik görünümün zayıflamasının etkili olduğu belirtildi. Japonya’nın not görünümünün 2002 yılı Mayıs ayından bu yana ilk kez ‘negatif’e çevrildi.

Fitch’den sonra S&P de Libya’nın notunu BBB’ye çekti

ULUSLARARASI kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor’s (S&P) Libya’nın uzun vadeli kredi notunu ‘A-’ seviyesinden ‘BBB’ seviyesine çektiğini ve not görünümünü de ‘negatif’ izlemeye aldığını belirtti. S&P, Yönetim karşıtı olayların başlamasının ardından Libya’nın kredi notunu düşüren ikinci kredi derecelendirme kuruluşu olurken, Liya’ya dönük yeni not indirimleri olabileceği uyarısında da bulundu. S&P yaptığı açıklamada kredi notunun düşürülmesinin Libya’daki siyasi risklerin yeniden değerlendirmesini yansıttığını ve ayaklanmaların devam etmesini beklediğini bildiren S&P, Libya’nın sosyal harcamaları artırmak için “önemli esnekliğe” sahip olduğunu, ancak şu andaki krize hızlı çözüm bulunamazsa ekonomik istikrar için risklerin artacağı uyarısında bulundu. Fitch de önceki günkü açıklamasında Libya’nın kredi notunu ‘BBB+’dan ‘BBB’ye indirmişti.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı