Ege Haberleri

EGE

  1000 kadına iş gelir projesi

  İlker KILIÇASLAN, (DHA)
  10.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme: 09.05.2010 - 22:03

  Manisa’da Türk Kadınlar Konseyi Şubesi, Halk Eğitim Merkezi ve İş-Kur İl Müdürlüğü işbirliğiyle kadınlara yönelik önemli bir proje hazırlandı.

  MANİSA ve ilçelerinde, Türk Kadınlar Konseyi, Halk Eğitim Merkezi ve İş Kur İl Müdürlüğü, “1000 Kadına İş” projesi hazırladı. Türk Kadınlar Konseyi Şube Başkanı Mübeccel Kafkaslı, Manisa’daki altı kadın derneğinin şube başkanlarıyla düzenlediği toplantıda projeyi tanıttı, “Hem Manisa bezi üretimini canlandıracağız, hem de bin kadını iş sahibi yapacağız” dedi. Halk Eğitim Merkezi’nin desteğiyle il merkezinde 50 kursiyere Manisa bezi dokuma kursları verdiklerini hatırlatan Kafkaslı, “Kursa katılanlar hem dokumayı öğreniyor, hem de ürettiklerini satıp gelir elde ediyor. Bunu tüm il geneline yaymak ve özellikle ev kadınlarına istihdam sağlamak istiyoruz” dedi.
  Kooperatif satacak
  Kafkaslı, İş-Kur ve Halk Eğitim Merkezi’yle koordineli yürütmeyi planladıklarını proje kapsamında, öncelikle ilçelerde öğretmenler yetiştireceklerini kaydetti. Bu öğretmenlerin, eylül ayında hayata geçirilecek projeyle, bin ev kadınını, beş ayda bin 600 saat eğiteceğini belirten Kafkaslı, şunları söyledi:
  “Kurslar İş-Kur destekli olacağı için, her kursiyere günlük 15 TL ücret ödenecek. Kurslarımız bittikten sonra, kadınlarımız ürettikleri Manisa bezlerini kuracağımız kooperatif aracılığıyla satacak. Belki bu kooperatifle dış pazara da Manisa bezini pazarlayıp tanıtma fırsatı bulabileceğiz.”
  Kafkaslı, Manisa bezi dokuma tezgahlarını ise Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı kanalıyla temin edeceklerini de söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı