1000 büyük mükellefe VIP vergi dairesi

Hürriyet Haber
28.10.2005 - 00:00 | Son Güncelleme:

Ülke genelinde en fazla vergi ödeyen 1000 mükellef, Ankara’da kurulacak ‘Büyük Mükellef Vergi Dairesi’ne bağlanacak. 1000 yükümlü, Gelir İdaresi Başkanlığı’nca özel olarak izlenecek, denetlenecek ve hizmet alacak.

Yılbaşında yürürlüğe girecek olan Kamu Maliye Yönetimi ve Kontrol Kanunu’nda bir dizi değişiklik yapan tasarı Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşüldü. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın katılmayarak, savunmasını Müsteşar Hasan Basri Aktan’a emanet ettiği tasarıya, kanunla ilgisi olmayan maddeler AKP’lilerin önergeleriyle eklendi. Halen YÖK bütçesi içinde yer alan ÖSYM’nin YÖK’ten ayrılarak ‘Özel Bütçeli İdareler’ listesine alınmasına ilişkin düzenleme, 1.5 saat tartışıldı. CHP’li üyelerin ‘ÖSYM Maliye Bakanlığı’na mı bağlanıyor?’ soru ve eleştirileri üzerine Maliye Müsteşarı Aktan, ‘Maliye Müsteşarı olarak sizi şerefimle temin ederim ki, bu düzenlemede siyasi bir mülahaza yoktur. Tamamen tekniktir’ diye konuştu. Maliye bürokratları, ÖSYM’nin tüzel kişiliği bulunan bir kurum olması nedeniyle, bütçede izleme kolaylığı açısından YÖK bünyesinden çıkarıldığı belirtti. Bürokratlar, ‘Tersine ÖSYM iç denetçisini kendisi atayabileceği için özerkliğine katkıda bulunacak. ÖSYM’nin konumunda hiçbir değişiklik olmayacak’ dediler.

VIP VERGİ DAİRESİ:

Tasarıya eklenen önergeyle Maliye Bakanı’na ‘gerekli gördüğü hallerde, mükellefleri bağlı olacağı vergi dairesi müdürlüğü veya başkanlığını belirleme’ yetkisi verildi. Gelir İdaresi Başkanı Osman Arıoğlu, amaçlarının en çok gelir ve kurumlar vergisi ödeyen 1000 mükellefi Ankara’da özel kurulacak bir vergi dairesiyle izlemek olduğunu söyledi. Bu mükelleflerin özel bir ekipçe denetleneceğini belirten Arıoğlu, özel daireyle büyük mükelleflerin sorunlarıyla da yakından ilgilenebileceklerini kaydetti.

YÜZDE 15 STOPAJ GEÇTİ:

1 Ocak’tan itibaren menkul kıymet yatırım araçlarının tamamından yüzde 15 stopaj uygulanmasına ilişkin düzenleme de önergeyle bu tasarıya eklenerek Komisyon’dan geçti.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı