« Hürriyet.com.tr
MENÜ

100 yıllık bir kulübe en ağır suçlamadır

Fenerbahçe Bayan Basketbol Takımı'nın eski oyuncusu Diana Taurasi'ye yasaklı madde kullandığı gerekçesiyle konulan tedbir kararının kaldırılmasının yankıları sürüyor.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Fenerbahçe Ülker'in bu akşam Litvanya'nın Zalgiris Kaunas takımıyla yapacağı THY Avrupa Ligi maçı nedeniyle Kaunas'ta bulunan Fenerbahçe Kulübü Asbaşkanı Mosturoğlu, FB TV'ye telefonla bağlanarak yaptığı açıklamada, sonuca hiç şaşırmadıklarını, 1 aydır bu konuyu takip ettiklerini ve böyle sonuçlanacağını bildiklerini söyledi.

Hacettepe Üniversitesi Türkiye Doping Kontrol Merkezi tarafından yapılan testlerin yanlış raporlandığının ortaya çıktığını vurgulayan Mosturoğlu, “Bu basit bir hata, özür dileyerek, 'pardon' diyerek geçiştirilecek bir konu değil. Biz çok önemsiyoruz. Bunun sonuçları olacaktır. Ama oyuncumuzun kamuoyunda aklanması bizi memnun etti. Biz çok önemsiyoruz. Bunun sonuçları olacaktır.”

Şekip Mosturoğlu, bu olayın kulübe maddi zarar boyutunun bir tarafa, manevi kayıplarının çok önemli olduğunu kaydederek, “Sadece Fenerbahçe için değil, bu Türk basketbolu için yaratılmış bir zarar. Bundan sonra yabancı oyuncuların Türkiye'deki doping uygulamalarına bakış açısı, TBF'ye güveni bu kararla gözden geçirilecek bir durum. Penny Taylor'ı da bu süreçte kaybettik. İki bayan oyuncumuz böyle bir hatadan dolayı gidiyor. Bu ne kadar sportif başarıya yansır, değerlendirmesini yapmak lazım. Kulübümüzün adının dopingle anılması, bunun hesabını verememek bizi çok üzdü. 100 yıllık bir tarihi olan kulübe en ağır suçlama. Bunu paraya çevirecek bir karşılığı yok. Bunun hukuki sorumluluğu olacaktır, o kişiler de gerekeni yapacaklardır.”

ÖZSOY: “FENERBAHÇE GÜCÜNÜ KULLANDI, BUNUN ALTINDAN KALKMASINI BİLDİ”

Mosturoğlu'nun ardından FB TV'ye telefonda açıklama yapan basketbol şubesinden sorumlu yönetim kurulu üyesi Semih Özsoy ise hem kulüp olarak, hem oyuncu olarak hak etmedikleri bir olayla karşılaştıklarını ifade ederek, “Artık sözün bittiği yerdeyiz. Sonucu belli olmadan cezayı uygun görenler, tespit edenler, bakalım kendilerine ne ceza verecekler” dedi.

Türkiye'nin Dünya Şampiyonası'nda aldığı başarıdan sonra basketbolun ivme kazandığı bir dönemde bu olayın olmasını “Skandal” olarak değerlendiren Özsoy, “İnternette arama motorlarında 'doping Türkiye' çıktığı zaman, onu nasıl düzeltecekler. Bunun telafi edilmesi lazım. Oyuncunun gönlü alınması lazım” ifadelerini kullandı.

Semih Özsoy, Fenerbahçe Kulübü'nün bu olaydaki duruşunun örnek teşkil ettiğini vurgulayarak, “Biz gerekenden fazlasını yaptık. Oyuncular yine Fenerbahçe'ye gelecektir. Fenerbahçe büyüktür, gücünü kullandı bunun altından kalkmayı bildi. Ama doğuda ne sporcular var ki onların spor hayatları bitti. Onlar ne yapacak?” şeklinde konuştu.

Özsoy, Taurasi ve Taylor'ın tekrar Fenerbahçe formasını giymesi konusundaki soru üzerine ise “Şu anda Kaunas'tayız. Kontenjan sıkıntısı var, yerlerine alınan oyuncular var. Bunların hepsi geldiğimizde değerlendirilecektir. Karşı tarafın attığı adımlar dikkate alınacak” diye konuştu.

Semih Özsoy, 18 Şubat Cuma günü ellerindeki bilgiler ve belgelerle kulüp başkanı Aziz Yıldırım ile birlikte basın toplantısı yapacaklarını sözlerine ekledi.

Bunları da Beğenebilirsiniz