« Hürriyet.com.tr
MENÜ

100 yılın bütçesi

Yüzüncü yılında 100 milyon dolarlık bütçe ile girmeyi planlayan Fenerbahçe, kuruluş yıldönümüne iki yıl kala hedefine ulaştı.

Bayram AYDIN
SON GÜNCELLEME
Kurumsallaşma yolunda çok önemli adımlar atan, stadı, sosyal tesisi, sportif başarısıyla çağ atlayan sarı lacivertli yönetim, bugün yapılacak olağan Mali Kongre'de 2005 yılının bütçesini üyelerine açıklayacak. Başkan Aziz Yıldırım ve ekibi 132 trilyonluk bütçesiyle bir anlamda gövde gösterisi yapacak.

Profesyonel Futbol Faaliyetleri Giderleri'ni 57 milyon YTL olarak belirleyen yönetim, bu rakamın 41 milyon YTL'sini transfere ayırdı. Futbol geliri olarak 50 milyon YTL hedefleyen, yönetim, Futbol Faaliyet Dışı Gelirlerini de 41 milyon YTL'ye çıkaracak. Şükrü Saracoğlu Stadı'nın numaralı tribünün yenilenmesi için 17 milyon YTL bütçe ayıran sarı lacivertliler, inşaat için kullanılacak olan bu parayı sponsorlardan temin edecek.

Faruk Ilgaz Sosyal Tesisleri'nde saat 10.30'da başlayacak mali kongrede gündemin ana maddesi olarak kulübün bütçesi konuşulacak. Futbolda şampiyonluğa koşan, yaptığı transferlerle rakiplerini kıskandıran Fenerbahçe, önümüzdeki yıla stadını tamamlayarak girmeyi hedefliyor.

Başkan Aziz Yıldırım mali kongrede yaptıklarını ve yapacaklarını anlatacak. Kendisine yöneltilecek soruları ve eleştirileri cevaplayacak.

Fenerium 3'e katladı


FENERBAHÇE'nin en büyük gelir kaynaklarından biri olarak görünen Fenerium'un 2004 yılında 22.5 trilyonluk ciro yaptığı öğrenildi. Ezeli rakipleri Galatasaray ve Beşiktaş'a oranla daha çok satış yapan Fenerium'un 2003'teki 8.7'lik bütçesini üçe katladığı ortaya çıktı. Fenerbahçe Spor Ürünleri A.Ş adı altında faaliyet gösteren Fenerium, 2004 yılında 1 tilyon vergi öderken, kulüp 289 milyar lira da SSK primi ödedi.

FENERİUM'UN 2004 SATIŞI

Forma 260 bin

Tişort 140 bin 95 bin

Bere ve atkı 90 bin

Eşofman 35 bin

Diğer 480 bin

Toplam 1 milyon 100 bin adet

Gelir 22.5 trilyon

Bunları da Beğenebilirsiniz