ÇANAKKALE HABERLERİ

100 yıl önceki cepheden bugüne "dijital mektup"lar

AA / Burak Akay
22.02.2015 - 11:08Son Güncelleme :

- Çanakkale Savaşları'nın 100'üncü yılı etkinlikleri çerçevesinde oluşturulan web sitesindeki "Cepheden Mektup" bölümüne, 10 bini aşkın internet kullanıcısı tarafından 100 yıl önceki cepheden bugüne dijital mektuplar yazıldı - Çanakkale Valiliği 2015 Koordinasyon Merkezi Genel Sekreteri Akkuş: "Sitemizdeki en önemli bölümlerden biri, 'cepheden mektup' kısmı. Bu noktadan, 100 yıl önceki cepheden günümüze mektup gönderilebiliyor. İlgili bölüme giren internet kullanıcıları, istediği kartpostalı dijital olarak karşı taraftaki kişiye ulaştırabiliyor" - "Prens Charles'tan tutun da İlham Aliyev'e kadar çok önemli ve kıymetli isimleri ilimizde ağırlayacağız. Bunlarla beraber Çanakkale, yoğun bir ziyaretçi akınına uğrayacak"

AA / Burak Akay

ÇANAKKALE (AA) - BURAK AKAY - İnsanlık tarihinin gördüğü en kanlı çarpışmaların yaşandığı ve Türk milletinin büyük bir zafer kazandığı Çanakkale Savaşları'nın 100'üncü yılı etkinlikleri kapsamında oluşturulan interaktif web sitesine, 10 binden fazla kişi tarafından "100 yıl önceki cepheden günümüze mektup" gönderildi.

Çanakkale Valiliği 2015 Koordinasyon Merkezi Genel Sekreteri Mahmut Akkuş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Çanakkale Savaşları'nın 100'üncü yılı anma ve kutlama etkinlikleri çerçevesinde kentin ulusal ve uluslararası etkinliklere ev sahipliği yapacağını söyledi.

Merkez öncülüğünde Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı, kaymakamlık, belediye ve diğer kurumlarla iş birliği yapılarak çok önemli etkinlikler gerçekleştirileceğini anlatan Akkuş, şöyle devam etti:

"100'üncü yılın iki ayrı dönemi var; ilki 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi, ikincisi ise kara savaşlarının yaşandığı 24-25 Nisan tarihleri. 18 Mart'a sayılı günler kaldı. Bu tarihe kültürel, sanatsal ve sportif etkinlikler yerleştirildi. Bu işin öncelikle bir anma boyutu var. O günkü Osmanlı coğrafyasında bulunan, Balkanlar'dan, Mekke'den Medine'ye, Filistin'e, Suriye'ye, Kosova'ya kadar bu geniş coğrafya içinde 141 askerlik şubesi var. 1915'te bu 141 askerlik şubesinden gelip burada şehit ve gazi olanlar var. Bu şehit ve gazilerimizin torunlarını 18 Mart'ta burada buluşturacağız. Stadyum'daki yürüyüş kortejine dahil olacaklar. Bir vesileyle de büyük kahramanlıklar gösteren şehit ve gazilerimizin torunlarını, emanetlerini bu millete alkışlatmak istiyoruz. Başka bir vesileyle savaşın büyüklüğünü ortaya koymak istiyoruz. Esas amacımız bu."

- "Çanakkale, barışa ev sahipliği yapacak"

Savaşların 100'üncü yılı için her alanda hazırlıklar yapıldığını aktaran Akkuş, bunlardan en önemlisinin, dünyanın her yerinden ulaşılabilen "www.canakkale2015.gov.tr" adlı web sitesi olduğunu bildirdi.

Bu sitenin bir bölümünde Çanakkale Savaşları'nın kronolojisinin anlatıldığını, diğer bölümlerde ise proje ve etkinliklerin yer aldığını dile getiren Akkuş, "Sitemizdeki en önemli bölümlerden biri, 'cepheden mektup' kısmı. Bu noktadan, 100 yıl önceki cepheden günümüze mektup gönderilebiliyor. İlgili bölüme giren internet kullanıcıları, istediği kartpostalı dijital olarak karşı taraftaki kişiye ulaştırabiliyor. Bu bölüm, 4 ayı aşkın bir süredir hizmette. Şu anda mektup gönderen kişi sayısı 10 bini geçti" ifadesini kullandı.

Akkuş, özellikle yurt içi ve dışından gençlerin büyük ilgi gösterdiği mektup uygulaması hakkında geri dönüşleri telefon ve elektronik posta yoluyla aldıklarını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayelerinde gerçekleştirilecek anma törenlerine 106 ülkeden katılım beklediklerine değinen Akkuş, şöyle konuştu:

"Prens Charles'tan tutun da İlham Aliyev'e kadar çok önemli ve kıymetli isimleri ilimizde ağırlayacağız. Bunlarla beraber Çanakkale, yoğun bir ziyaretçi akınına uğrayacak. Çanakkale, tarihinin en önemli zamanına ev sahipliği yapacak. Kent için çok önemli ve ciddi bir tanıtım imkanı yakalanacak. Bize bu toprakları vatan kılan aziz şehitlerimizin hatıra ve emanetlerini ileriye taşıma noktasında Valiliğimize, Koordinasyon Merkezimize ve millet olarak hepimize önemli vazifeler düşüyor. Bizler şanslı bir ildeyiz ve burada gururla çalışıyoruz. İnşallah 100'üncü yılda barış mesajları da verilerek tüm dünya Türkiye'de her şeye rağmen hoşgörüyü, sevgiyi ve barış iklimini bir kez daha hissetmiş olacak. Hep ifade ettiğimiz gibi 100'üncü yılda konuşulacak tek şey var; barış ve Çanakkale de barışa ev sahipliği yapacak."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Çanakkale haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Çanakkale ilinden 100 yıl önceki cepheden bugüne "dijital mektup"lar hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 22 Şubat 2015 tarihinde saat 11 08’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 100 yıl önceki cepheden bugüne "dijital mektup"lar haberi güncellenecektir.

ÇANAKKALE NAMAZ VAKİTLERİ

21 Şubat 2018, Çarşamba
 • İmsak
  06:30
 • Guneş
  07:53
 • Öğle
  13:34
 • İkindi
  16:33
 • Akşam
  19:03
 • Yatsı
  20:21
Sayfa Başı