100 milyon dolar yatırdık tuvalet kağıdı kızışacak

Nurten ERK TOSUNER
19.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

Kiğılı Ailesi’ne ait Hayat Kimya, İzmit’te 100 milyon dolara kurduğu yeni fabrikada başta tuvalet kağıdı olmak üzere temizlik kağıdı üretimine başladı. Hayat Kimya Genel Müdürü Orhan İdil, ikinci fabrikanın planını yaptıklarını belirterek, ilk hedeflerinin pazarda yüzde 10 pay almak olduğunu söyledi.

YAKLAŞIK 260 milyon dolarlık ciroya ulaşan Türkiye’deki temizlik kağıdı piyasasındaki rekabet önümüzdeki aylarda daha da kızışacak. Kiğılı Ailesi’nin hisselerine sahip olduğu Hayat Kimya, İzmit’te 100 milyon dolarlık yatırımla kurduğu yeni fabrikasında temizlik kağıdı üretimine başladı. Hayat Kimya, 60 bin ton kapasiteli bu tesislerde başta tuvalet kağıdı olmak üzere kağıt peçete, kağıt havlu ve kağıt mendil üretecek. Hayat Kimya Genel Koordinatörü Orhan İdil, önümüzdeki yıl da Adana Osmaniye’de yeni bir temizlik kağıdı fabrikası daha kuracaklarını söyledi.

HEDEF YÜZDE 10 PAZAR PAYI: Temizlik kağıdı ve şampuanda kendi markalarıyla ilk ürünlerini Nisan ayından itibaren pazara sunacak olan Hayat Kimya, bu sektörde ilk etapta yüzde 10 pazar payı almayı, zaman içinde bu oranı yükseltmeyi hedefliyor. Geçen yıl Hayat Kimya’nın yüzde 30 büyüyerek 320 milyon dolar ciroya ulaştığını belirten Orhan İdil, 2006 yılında yüzde 35 büyümeyi planladıklarını söyledi.

300 KİŞİ ÇALIŞIYOR: Hayat Kimya’nın İzmit’te 100 milyon dolar yatırımla kurduğu temizlik kağıdı fabrikasında /images/100/0x0/55ea1a8ef018fbb8f86b764a1300 kişi çalışıyor. Yılda 60 binton bobin kağıt üretim kapasitesine sahip fabrika 40 dönüm kapalı alan üzerine kuruldu. Orhan İdil, fabrikada üretilen bobin kağıdın üçte ikisinin kendi markalarıyla çeşitli temizlik kağıdı ürünlerine dönüştürüleceğini, üçte birinin de bobin olarak iç ve dış pazara verileceğini söyledi.

İKİNCİ FABRİKA ADANA’YA: Orhan İdil, temizlik kağıdı sektöründeki üretim kapasitesinin 2008 yılına kadar 150 bin tona çıkarılacağını belirterek, "Bu artışın bir kısmını mevcut fabrikamızda yapacağız. Bir kısmı da Adana Osmaniye’de yeni kurulacak tesisimiz sayesinde olacak. İki yılda toplam 90 bin tonluk yeni yatırım daha olacak. Bu yatırımların da 100 milyon doları bulması bekleniyor" diye konuştu.

EKOLOJİK ÜRETİM: İzmit’teki yeni fabrikalarına en son teknolojiyi getirdiklerini söyleyen Orhan İdil, şöyle konuştu: "Temizlik kağıtlarında çoğunlukla optik beyazlatıcı denilen bazı kimsayallar kullanılır. Ancak bunlar artık ABD ve Avrupa’da çevreye zararlı olduğu için kullanılmıyor. Burada ekolojik ürünler üreteceğiz."

TÜKETİM 185 BİN TON: Türkiye’deki toplam temizlik kağıdı tüketiminin 15 bin tonu ithal olmak üzere 185 bin ton olduğunu belirten Orhan İdil, şunları söyledi: "Hayat Kimya’nın 60 bin tonluk kapasitesi devreye girdikten sonra Türkiye’nin temizlik kağıdındaki toplam üretim kapasitesi 260 bin tona ulaşacak. Bizim önce 60 bin ton, sonra da 90 bin tonluk iki yatırımımız devreye girdiğinde ise tüketimin çok üzerinde bir üretim kapasitesi ortaya çıkacak. Biz üretimin önemli bölümünü ihrac etmeyi planlıyoruz. Ayrıca Türkiye’de bu pazardaki büyüme hızına da bakarak tüketimin hızla artacağına inanıyoruz."

Temizlik kağıdında 2 kg tuvalet kağıdında 6 rulo

TÜRKİYE’de 2004 yılı rakamlarına göre kişi başına temizlik kağıdı tüketiminin sadece 2 kilogram olduğuna dikkat çeken Orhan İdil, "Bu rakam ABD’de 24 kilo, Avrupa Birliği ülkelerinde ortalama 14 kilo. Ama bu pazar giderek gelişiyor, potansiyel çok fazla" dedi. Türkiye’de kişi başına tuvalet kağıdı tüketiminin ise yılda sadece 8 rulo olduğunu belirten idil, Avrupa’da bu rakamın 50 rulolara çıktığını belirterek, şöyle konuştu: "Türkiye’de tuvalet kağıdı kullanımı çok düşük. Hane halkının sadece yüzde 25’inde tuvalet kağıdı kullanıldığını tahmin ediyoruz. Ama gelişme oranı yüzde 12’lerde. Türkiye’deki temizlik kağıdı tüketiminin yüzde 48’i tuvalet kağıdı, yüzde 25’i peçete, yüzde 19’u havlu, yüzde 7’si, mendil yüzde 1’i de kutu mendil."

Batı tuvalet kağıdıyla 19. yüzyılda tanıştı

TUVALET kağıdının ilk örneğinin Çin’de ortaya çıktığı ve Çin imparatoru için 1391’de tuvalet kağıdı üretildiği biliniyor. Ancak Batı Dünya’sı tuvalet kağıdıyla 19.yy’da tanıştı. Fabrika üretimi ilk tuvalet kağıdı 1857’de Amerika’da Joseph Cattey tarafından piyasaya sürüldü. 1880’den itibaren rulo halinde sarılarak satılmaya başlandı. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Amerika ve Avrupa’da yaygınlaştı. Avrupa’da 1977 yılından bu yana ıslak tuvalet kağıdı da üretiliyor.

Cezayir yatırımı tamam hedef ciro 25 milyon dolar

Cezayir’de 40 milyon dolar yatırımla kurulan deterjan fabrikasında üretimin başladığını söyleyen Orhan İdil, yakında bu ülkede çocuk bezi ve hiyjenik ped üretimine de geçeceklerini belirtti. Cezayir’de 2006 yılınad 25 milyon dolar ciroya ulaşmayı hedeflediklerini söyleyen İdil, "Cezayir’de deterjan üretimimiz başladı. Satış oragnazisyonumuzu kurduk ve reklam filmlerimizi çektik. Bingo ve Test markasıyla satışa önümüzdeki günlerde başlıyoruz" dedi.

1998’den beri çocuk bezi ve hijyenik ped üretiyor

1937 yılında kurulan Hayat Kimya, önceleri tekstil sektöründe faaliyet gösteriyordu. 1987’de Moderno markasını satın alarak deterjan sektörüne girdi. Ardından Bingo ve Test markaları geldi. 1998’de İkitelli’de çocuk bezi fabrikasını açtı. 1998’de Molfix markasıyla çocuk bezi, 1999’da Molped ile hijyenik ped pazarına girdi. 2001’de İkitelli’deki çocuk bezi fabrikası yanınca, deterjan fabrikasını taşımayı planladığı İzmit’e çocuk bezi ve ped tesislerini yeniden kurdu.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı