« Hürriyet.com.tr
MENÜ

100 metre yüzmede belki 47 saniye bile uzun gelecek

Olimpiyatların en fazla merakla beklenen finallerinden biri, 100 metre serbest stil erkekler yarışı. 2008’e kadar 48 saniyenin altına inen bir yüzücü yoktu ortada. Ama sonra Speedo’nun yeni mayosu LZR Racer çıktı ve son altı ayda rekorlar arka arkaya kırıldı, birçok yüzücü 48 saniyenin altına indi. Ufukta müthiş bir final var.

Alp ULAGAY
SON GÜNCELLEME

2004 Olimpiyatları’ndan sonra erkekler 100 metre serbest stilde önemli bir boşluk doğdu. Hollandalı dünya rekortmeni Pieter Van den Hoogenband, Atina’da üst üste ikinci olimpiyat şampiyonluğuna ulaşıp kendini nadasa bıraktı. ABD uzun yıllardır bir büyük sprint yüzücüsü çıkaramıyordu. 2005 ve 2007’de iki dünya şampiyonluğunu İtalyan Filippo Magnini kazanmıştı. Ama 48 saniyeden daha hızlı yüzmeye aday bir isim gözükmüyordu ufukta.

Ta ki geçen yaz aylarında iki yüzücü ortalığı hareketlendirene kadar. İlk önce haziran ayında Fransız Alain Bernard kendisinden yıllardır beklenen patlamayı yaptı ve 48.12 saniyeyle ülke rekorunu yeniledi. 5 Ağustos’ta bu kez İsveçli Sven Nystrand Paris’te 47.91 saniyeyle 2008’de yaşanacakların sinyalini verdi.

BİR MAYO SAYESİNDE REKORLAR KIRILDI

2008 başından itibaren 100 metre serbestin hiyerarşisi tamamen değişti. Speedo’nun yeni tasarladığı yüzme kombinezonu LZR Racer’ı giyen yeni kuşak yüzücüler rekorları teslim aldı. Örneğin bu yıla kadar 48 saniyeden hızlı yüzebilen iki yüzücü dünya rekortmeni Van den Hoogenband ve geçen yılki derecesiyle Nystrand’dı. Mart ayından bu yana onların yanına tam beş isim eklendi.

Bu patlamayı başlatan Alain Bernard oldu. Fransız yüzücü mart ayında Hollanda’nın Eindhoven kentindeki Avrupa Şampiyonası’nda yarı finalde 47.60 ve finalde 47.50 saniyeyle dünya rekorunu iki kez kırdı. Halbuki 8 yıllık rekora bu kadar zamandır pek yaklaşabilen çıkmamıştı.

Tam 100 metre yeni kralını buldu derken Sydney’deki Avustralya Olimpiyat Seçmeleri’nden gelen haberler rekabetin ne kadar sıkı hale geldiğini gösterdi. Eamon Sullivan, yarı finalde 47.55, finalde de 47.52 yüzerek yeni rekortmenin burnunun dibine kadar sokuldu. Artık olimpiyatların bir değil, iki favorisi vardı. Ayrıca, bu iki sporcunun takım arkadaşları da 49 saniyenin altında dereceler yüzdüler ve bayrak yarışlarının da çok çekişmeli geçeceğini gösterdiler.

MÜTHİŞ ÇEKİŞMELİ BİR FİNAL OLACAK

Bundan sonra dikkatler temmuz başındaki ABD Olimpiyat Seçmeleri’ne çevrildi. 100 metre serbestte 1988’den beri Olimpiyat şampiyonu ve dünya rekortmeni çıkaramayan ABD’li yüzücüler bu kez çok iddialıydı. Onlar da LZR Racer’ı giymiş ve gözlerini rekora dikmişti. Bu iddiayı finalden önce ortaya koydular. Genç Garette Webber-Gale eleme turunda, tecrübeli Jason Lezak da yarı finalde ülke rekorunu birer kez kırdı. Finalde Webber-Gale, Lezak’ın önünde şampiyondu ama iki sporcu da Sydney vizesi aldı. Ayrıca finaldeki diğer altı yüzücü de 49 saniyenin altına inmeyi başardı.

Pekin öncesinde Speedo mayolarının varlığı ve birbirine yakın seviyede çok sayıda yüzücünün bulunması müthiş bir 100 metre finalinin habercisi. Bu güne kadarki dereceler ışığında 48 saniyeden hızlı yüzmek bile finalde madalya için yeterli olmayabilir. Altın madalya için belki yeni bir dünya rekoru kırmaları, hatta 47 saniyenin altına inmeleri gerekecek.

Alain Bernard
/images/100/0x0/55ea52eff018fbb8f878730b
Fransa, 25 yaşında, 1.96 m ve 88 kg

Dünya rekortmeni kaslı dev


İlk dikkat çeken özelliği görkemli vücudu. Geniş bir sırtı ve çok kaslı, kalın kolları var. Fransız yüzücü son birkaç sezonu antrenörü Denis Auguin ile birlikte vücudunu geliştirmeye adadı. Bu sayede 70’li kilolardan 88 kiloya kadar çıktı. Antibes kulübünde haftada 80 kilometre yüzerek olimpiyatlara hazırlanan Bernard geçen yıla kadar 49 saniyeden bile daha hızlı yüzememişti. Daha önce hiç olimpiyata katılmadı, geçen yılki Dünya Şampiyonası’nda 9’uncu olabildi. Speedo’nun yeni kombinezonu LZR Racer’ın öncülüğünü yapan yüzücülerden biri. Bu sayede 47.50 saniyeyle yeni dünya rekortmeni.

Eamon Sullivan

Avustralya 24, 1.89 m ve 78 kg

Çok hızlı ama cam adam/images/100/0x0/55ea52eff018fbb8f878730d


Perth doğumlu yüzücü bu sezona kadar kendini büyük şampiyonalarda pek gösterememişti. Sadece geçen yıl 50 metre serbestte dünya üçüncüsü olmuştu. Bu yıl şubat ayında 50 metre serbest dünya rekorunu kırıp ilk çıkışını yaptı. Ardından, mart sonunda bu rekoru bir kez daha kırarken 100 metre rekoruna da çok yaklaştı. Sullivan, Bernard’ın tersine çok kaslı bir vücuda sahip değil. Hatta fizik açıdan biraz kırılgan bir yapısı var. Bu yüzden ona "cam adam" diyorlar. Daha önce üç kez kalçasından, bir kez de ayak bileğinden ameliyat geçirdi. Temmuzun ilk haftasında da kaburgasından sakatlandı.

Jason Lezak

ABD, 32, 1.93 m ve 93 kg

Garette Webber-Gale

ABD, 22, 1.80 m ve 80 kg/images/100/0x0/55ea52eff018fbb8f878730f

ABD onlardan altın bekliyor


Olimpiyatta 100 metre serbestte altın madalya kazanan son ABD’li 1988’de Seul’de Matt Biondi’ydi. 20 yıl sonra ABD hálá ona bir halef arıyor. Bu veliaht adaylarından Webber-Gale, 2006’da Amerikan üniversiteler şampiyonu olduktan sonra bir sessizlik dönemine girmişti. Daha geçen mayısta antrenörü Eddie Reese "Onu 48 saniyeden hızlı yüzmeye hazır görmüyorum" demişti. Ama o, ABD seçmelerinde hem 50 hem de 100 metre serbesti kazandı. Webber-Gale, yüzme dışında yelken, binicilikle uğraşıyor ve balık tutmayı, yemek yapmayı seviyor.

Ona göre çok daha iri ve tecrübeli olan Jason Lezak ise daha önce iki kez Olimpiyatlara katıldı. Ama finallerde strese girip iyi derece yapamıyor. ABD seçmelerinde bile finalde genç takım arkadaşına geçilmekten kurtulamadı.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler